«Προγραμματισμένη» ήττα για τον Ηρόδοτος στο Πανελλήνιο Κορασίδων

Με το «αριστερό» ξεκίνησε ο Ηρόδοτος τις υποχρεώσεις του στο Πανελλήνιο Κορασίδων. Τα κορίτσια από την Κρήτη γνώρισαν την πρώτη τους «προγραμματισμένη» ήττα με 57-38, καθώς αγωνίστηκαν απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, ο οποίος για τρίτη συνεχόμενη χρονιά υπερασπίζεται τον τίτλο του.

Οι «μπλε» πάρα τη διαφορά δυναμικότητας μπήκαν στο παρκέ του Μετς με στόχο να δείξουν μια καλή εικόνα. Αν και κατάφεραν να κρατήσουν τον αντίπαλο τους σε μικρά ποσοστά σκοραρίσματος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, δεν φάνηκαν ιδιαίτερα... παραγωγικές με αποτέλεσμα στο 8ο λεπτό το σκορ να είναι 11-3, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 13-5. Στην δεύτερη περίοδο ο επιθετικός τομέας του Ηρόδοτου έδειξε βελτίωση, με σκόρερ την Μανουκάκη. Πάραυτα ο Κρόνος συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ρυθμό της αναμέτρησης και μάλιστα στα τελευταία λεπτά με απανωτά κλεψίματα να φτάσει εύκολα στο καλάθι και να ανοίξει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 34-18.

Παρά την απόσταση οι «μπλε» δεν πτοήθηκαν. Προσπάθησαν να βγάλουν ωραίες φάσεις απέναντι σε ένα από τα φαβορί για τον τίτλο και να δώσουν εικόνα που οι επόμενοι αντίπαλοι θα την υπολογίσουν. Έτσι στο 30' ο πίνακα έγραψε 48-28 για να κλείσει στο 57-38.

Αύριο (30/7) η ομάδα της Κρήτης θα συναντήσει την Καλαμάτα, με το τζάμπολ της αναμέτρησης να είναι προγραμματισμένο για τις 21:00. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα παιχνίδια του 31ου final 6 των Κορασίδων θα πραγματοποιηθούν κεκλισμένων των θυρών και σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο διεξαγωγής αγώνων.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 57-38
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-5, 34-18, 48-28, 57-38

Διαιτητές: Σκούτας-Σπυρόπουλος
ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Σιδερίδου 2, Ιωσηφέλη, Διαμαντοπούλου 11(2), Τσούρτη 2, Ραφτοπούλου 2, Ισουφάι 2, Γρηγοροπούλου Γ. 14,  Τσάμη, Ζιάκα 11, Μάντη 2, Γρηγοροπούλου Μ., Δραμιτινού 2.
ΑΟΝΑ Ηρόδοτος (Σταυρακάκη): Στεφανάκη Ε. 3, Ορφανού 4, Στεφανάκη Ι., Σηφάκη 2, Μανουκάκη 11, Πετράκη, Γιαπεντζάκη, Διβίνη 6, Γεωργιάδη2, Περισυνάκη.