Έμεινε από δυνάμεις ο ΑΟΚΧ

Ο ΑΟΚ Χανιά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες μακριά από το «σπίτι» του καθώς γνώρισε την ήττα στην Θήβα με 86-77. Η ομάδα της Κρήτης παρόλο που πάλεψε να «κλέψει» το… διπλό μέσα σε μια από τις πιο καυτές έδρες του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής βρέθηκε να κυνηγά τον Άρη στα πέντε τελευταία λεπτά της αναμέτρηση και εν τέλει  έμεινε στο 3-3.
Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 7-2 και 23-11 στο 10′, ενώ στο 15′ έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια απόσταση (34-20). Η ομάδα από τα Χανιά όμως με επιμέρους 14-0 μέσα σε 3 λεπτά μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση του ροζ φύλλο, Μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα με 39-36 αλλά όχι και να το διατηρήσουν. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους δυο διεκδικητές στα… ίσια (41-41). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μισό, με το σύνολο του Παπανικολάου να βρίσκει τρόπο να ισορροπεί εκ νέου (54-54 και 63-63 στο 30′). Στο 32′ ο ΑΟΚΧ πήρε το προβάδισμα με 67-65, όμως κάπου εκεί κόλλησε. Έτσι ο Άρης με όπλο της άμυνα έφυγε μπροστά και με επιμέρους 12-2 και πρωταγωνιστές τους εμπείρους Γκιζόγιαννη και Παρδακά διατήρησε τα ηνία και εν τέλει κατέκτησε τη νίκη με 86-77.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ 86-77
Διαιτητές: Κούλης Χαρ. -Λαζόγκα
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 41-41, 63-63, 86-77
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Φραγκούλης): Κόλλιας, Πανταζής 12 (2), Ματσαγγούρας 2, Γκρινιάρης 14, Παγώνης 10 (2), Παρδακάς 12 (2), Χαρατσής, Γιώτης, Γκιζογιάννης 24 (1), Ντέντα 10, Τριανταφύλλου, Ανέστης 2.
ΧΑΝΙΑ (Παπανικολάου-Ρούσσος): Κελεσίδης 12, Ιωακειμίδης 16 (2), Αλεξίου, Πνευματικός-Φράνσις, Ζανιδάκης 11 (2), Βρεττός 3, Κατράνας 19 (4), Μιτζαρίδης 6, Κιγμέτογλου 8, Κουρουμούσης, Σκαμνάκης 2.