Πρωταθλητής Κορασίδων της ΕΚΑΣΚ ο ΟΑΧ

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου των Κορασίδων της ΕΚΑΣΚ ανέβηκε ο ΟΑΧ, ο οποίος επικράτησε με 68-34 του Αρκαδίου στο τελικό του final-4 της ΕΚΑΣΚ. Η ομάδα των Χανίων πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ και χωρίς να αφήσει πολλά… περιθώρια στο σύνολο του Πλευράκη κατέκτησε την πρώτη θέση στην Κρήτη και συνάμα το εισιτήριο για τα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος στην κατηγορία του. Την Τρίτη θέση πανηγύρισε ο ΟΦΗ, ενώ τέταρτη τερμάτισε η Ιεράπετρα.

Οσον αφορά την αναμέτρηση, ΟΑΧ με την Παπαδάκη άνοιξε το σκορ του τελικού των Κορασίδων της ΕΚΑΣΚ, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από το σύνολο του Πλευράκη από τα χέρια της Καλαϊτζιδάκη. Το 2-3 έκανε η Σταυγιαννουδάκη |με ½ βολές και η Θεοδοσουλάκη έπειτα από κλέψιμο έτρεξε όλο το παρκέ ανέβηκε στο καλάθι για το 2-5. Στο 3’ η Καραμούστου κέρδισε το δικαίωμα για δυο βολές έχασε όμως την ευκαιρία να φέρει τον ΟΑΧ στο -1 μιας και δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε καμία από αυτές. Από την άλλη η Ανδρεάδου διαμόρφωσε το 2-6 από την γραμμή της… φιλανθρωπίας, όμως ο ΟΑΧ με τρίποντο έκανε το 5-6. Το Αρκάδι βρήκε τη λύση για το 5-8 με σκόρερ τη Θεοδοσουλάκη. Στην επίθεση που ακολούθησε για τα Χανιά, η Παπαδάκη έφερε το ματς στον πόντο με 2/2 βολές, οι συμπαίκτριες της έβγαλαν την άμυνα, ο ΟΑΧ κατέβασε γρήγορα την μπάλα και με τρίποντο της Χαιρετάκη έκανε το 11-8. Το Αρκάδι για ακόμα μια φορά κέρδισε πόντους από την Θεοδοσουλάκη (11-10), ενώ κατάφερε να κατακτήσει την μπάλα και στα μετόπισθεν με πιεστική άμυνα. Στο 8’ η Θεοδοσουλάκη βρέθηκε στην γραμμή των βολών και με το απόλυτο (2/2) έβγαλε και πάλι την ομάδα της… μπροστά. Το Αρκάδι έπειτα από επίθεση «διαρκείας» δεν κατάφερε να ανοίξει και άλλο τη διαφορά και έτσι η Παπαδάκη το… τιμώρησε με δυο αιφνιδιασμούς και ισάριθμα τελειώματα με ανέβασμα στο καλάθι (15-12). Έτσι ο ΟΑΧ έκλεισε την περίοδο κρατώντας τα… ηνία στο σκορ.

Η Παπαδάκη μπήκε με… φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο έτσι με προσωπικό σερί 4-0 έβγαλε τον ΟΑΧ στο +7 (19-12). Η Δασκουλίδου άνοιξε και άλλο τη διαφορά για την ομάδα των Χανίων (21-12), όμως η Λαζίδου με προσωπική ενέργεια μείωσε για το Αρκάδι σε 21-14. Η Δασκουλίδου στο 14ο λεπτό με σουτ από την περιφέρεια έκανε το 23-14, το Αρκάδι «κόλλησε» μπροστά, ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε και έτσι στο 15΄εκανε το 25-14. Η ομάδα του Πλευράκη βλέποντας ότι δεν μπορεί να ευστοχήσει έκλεισε την άμυνα προκειμένου να μην δεχτεί περεταίρω πόντους. Η Χαιρετάκη όμως βρήκε τον τρόπο να «τρυπήσει» την άμυνα και να γράψει το 27-14. Οι «κόκκινες» ξεκόλλησαν από το 14 με σκόρερ τη Θεοδοσουλάκη (27-16), όμως ο ΟΑΧ με δυο εύστοχες βολές από την Παπαδάκη βγήκε και πάλι μπροστά με 13 πόντους (29-16). Η Σταυγιαννουδάκη  μέσα από την ρακέτα έκανε το 29-18 για το σύνολο του Πλευράκη, όμως η Δασκουδιλου έκλεψε την μπάλα στο πίσω γήπεδο ολοκλήρωσε μόνη της τη φάση για το 31-18. Η ίδια παίκτρια έβαλε… υπογραφή και στα τελευταία δεύτερα του δεκάλεπτου κλέβοντας ξανά την μπάλα και ευστοχώντας από τα 6,75 στο άκουσμα της κόρνας (34-18).

Με την ίδια σκόρερ που έκλεισε το ημίχρονο άνοιξε και η τρίτη περίοδος. Η Δασκουλίδου ολοκλήρωσε την πρώτη φάση στην περίοδο για τον ΟΑΧ και έτσι διαμόρφωσε το 36-18. Τα λεπτά που ακολούθησαν οι δυο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά σφάλματα με αποτέλεσμα η κατοχή να αλλάζει συνεχώς για τους δυο διεκδικητές. Στο 22’ η Θεοδοσουλάκη έκανε το ατομικό της ταμείο 10 και το ομαδικό 20 όμως ο ΟΑΧ βρήκε και πάλι λύση με σκόρερ την Παπαδάκη για το 39-20. Ο πίνακας έδειξε νταμπλ σκορ υπέρ των γηπεδούχων στο 24’ έπειτα από άστοχη επίθεση της ομάδας του Πλευράκη και ½ βολές από την Δασκουλίδου (40-20). Το Αρκάδι έμεινε με την μπάλα στα χέρια μερικά λεπτά αργότερα και η Ακρίβου διαμόρφωσε τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι στιγμής στην αναμέτρηση, από τα 6,75 (42-20). Η Καλαϊτζιδάκη από το Ρέθυμνο έκανε επιθετικό φάουλ, ενώ ο ΟΑΧ συνέχισε να φορτώνει με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Έτσι στο 27 οι γηπεδούγες έκαναν το 46-20. Η Θεοδοσουλάκη πρόσφερε ακόμα δυο πόντους στο σύνολο των «κόκκινων», όμως η Τσώνη «απάντησε» με 2/2 βολές για το 48-22. Το 48-24 για το Αρκάδι διαμόρφωσε και πάλι η Θεοδοσουλάκη, ενώ στο 29’ η Καλαϊτζιδάκη έκλεισε και άλλο την «ψαλίδα» λίγο πριν από την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου,  με καλάθι μέσα από το «ζωγραφιστό» (48-26).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι από τις παίκτριές του Πλευράκη, όμως ο ΟΑΧ δεν άφησε το Ρέθυμνο να πλησιάσει περεταίρω. Με σκόρερ την Παπαδάκη έκανε το 50-29. Η Χαιρετακη στο 35’ διαμόρφωσε το 52-29 και η Δασκουλίδου «υπέγραψε» το 53-29, όπως και το 53-29 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με 2/4 βολές. Το Αρκάδι έπειτα από πολλές άστοχες προσπάθειες κατάφερε να φτάσει τους 31 πόντους. Η Παπαδάκη με 2/2 βολές έκανε το 58-31. Το Αρκάδι προσπάθησε να πιέσει στην άμυνα προκειμένου να μειώσει την…  απόσταση, όμως το σύνολο από τα Χανιά συνέχισε τον «ξέφρενο» ρυθμό του στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού να βρίσκεται στο +31. Εν τέλει η αναμέτρηση «έκλεισε» στο 68-34 με τον ΟΑΧ να κατακτά το πρωτάθλημα Κορασίδων της ΕΚΑΣΚ και το Αρκάδι να τερματίζει στην δεύτερη θέση.

ΟΑΧ-ΑΡΚΑΔΙ 68-34
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 34-18, 48-26, 38-34
Διαιτητές: Χριστινάκης-Κατσαπρακάκης
ΟΑΧ (Δημητρουλάκη):Τσωνη 7, Παπαδακη, Λυβιακη, Χαιρετακη 8, Λουπασάκη, Γιακουμάκη 4, Καραμούστου, Ακρίβου 2, Παπαδακη 21, Δασκουλίδου 26, Κίντριλη, Πέσκου
Αρκάδι (Πλευράκης): Μυλωνά, Λαζίδου 2, Μικεδάκη 2, Απαβαλοαϊε, Ανδρεάδου 5, Θεοδοσουλάκη 15, Σταυγιαννουδάκη 5, Μικεδάκη, Καλαϊτζιδάκη 4, Ζολώτα 1, Ζολώτα Ε., Καβρουλάκη.