Αποχώρησε ο Ολυμπιακός στο 20’ από το ΟΑΚΑ στον Παναθηναϊκό η πρόκριση

Την πρόκριση στον 44ο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ πήρε ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζοντας μόνο 20’ τον  Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Συγκεκριμένα, στο ημίχρονο του ημιτελικού και ενώ το σκορ ήταν 40-25 υπερ του «Τριφυλλιού», οι φιλοξενούμενοι πήραν την απόφαση να μην συνεχίσει να αγωνίζεται. Οι Πειραιώτες αποφάσισαν να μην κατέβουν στην… επανάληψη λέγοντας χαρακτηριστικά, «παίξτε μόνοι σας». Η απόφαση είναι οριστική κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τους Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλου. Παρολα αυτά οι διαιτητές έδωσα τον απαιτούμενο χρόνο (15 λεπτά) προκειμένου ο Ολυμπιακός να αλλάξει γνώμη, όμως οι «Ερυθρόλευκοι» έμειναν στην πρωταρχικής τους απόφαση και έτσι το παιχνίδι κατοχυρώθηκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε το εισιτήριο για το Ηράκλειο και τον τελικό του θεσμού που θα γίνει την Κυριακή (17/2, 17:00).