Δεν πέρασε από τα Τρίκαλα το Ρέθυμνο Cretan Kings .

Η δύναμη της έδρας έπαιξε καταλυτικό ρόλο για τα Τρίκαλα που λύγισαν την αντίσταση του Ρέθυμνο Cretan Kings  με 76-67 και έβαλαν πλώρη για τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ. Οι Κρητικοί αν και έχασαν έδαφος, διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες τους για την οκτάδα.

Οι άμυνες κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Θεσσαλούς να έχουν το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (18-17).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι και στα μέσα της δεύτερης περιόδου με το Ρέθυμνο Cretan Kings  να προηγείται 22-24.

Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, ανέβασαν στροφές επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους και με τους Μπάρλοου, Κάφεϊ να πρωταγωνιστούν έτρεξαν επιμέρους 15-2 κάνοντας το 37-26 λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια τα Τρίκαλα πάτησαν τέρμα το γκάζι και φρόντισαν να καθαρίσουν νωρίς την... μπουγάδα.

Ο Μπάρλοου αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος στην επίθεση την ίδια ώρα που η άμυνα δημιουργούσε πολλά προβλήματα στο Ρέθυμνο.

Στο 24' το ταμπλό έδειχνε 45-33, ενώ στο 30' η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 15 πόντους (56-41).

Στην  τέταρτη περίοδο οι Κρητικοί προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Τρίκαλα- Ρέθυμνο Cretan Kings  76-67
Δεκάλεπτα: 18-17, 37-28(ημ.), 56-41, 76-67.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 15(1), Εζιούκου 8(8ριμπ.), Μπιρούτα 13(1τρ., 11 ριμπ., 2ασ.), Τσαγκαράκης 9(3), Μπάρλοου 21(2τρ., 5ριμπ., 5ασ.), Λίποβι 7(1), Πουλιανίτης, Καλλές, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 3(1).
Ρέθυμνο Cretan Kings  (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 8(1), Άρνολντ 17(3), Φιτζπάτρικ 11(2), Τάλτον 11(3), Ραζής, Καμπερίδης 1, Λέμον Τζούνιορ 8, Γιαννόπουλος 11.