6ο Τουρνουά "Π. Οικονομάκης " | Ρέθυμνο Cretan Kings και Κολοσσός νικητές της πρεμιέρας (Pics).

Στο παιχνίδιa της πρώτης μέρας του τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης", το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να επικρατήσει με 79-78 του του Απόλλωνα Πάτρας σε ακόμη ένα πραγματικό ντέρμπι, ενώ στο άλλο παιχνίδι, ο  Κολοσσός Ρόδου νίκησε στην παράταση με 83-73 (67-67κ.α.) τον ΠΑΟΚ..

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη. Αύριο θα συνεχιστεί η αγωνιστική δράση στην διοργάνωση, με τα ματς Κολοσσός Ρόδου – Απόλλωνας Πάτρας (16.15) και Ρέθυμνο Cretan Kings – ΠΑΟΚ (18.30) στο «Μελίνα Μερκούρη».

Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν "φουριόζοι" στο α’ δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-12, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον φρενήρη ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και να παίρνουν το προβάδισμα σε β’ και γ’ δεκάλεπτο (41-45 και 60-62, αντίστοιχα). Όμως, στην τελευταία περίοδο το Ρέθυμνο Cretan Kings με «οδηγό» τον αρχηγό του, Χάρη Γιαννόπουλο (25π.) και με την θερμή υποστήριξη του Ρόμπερτ Άρνολντ (18π.) έφτασε στη νίκη σε ακόμη ένα εξαιρετικό ματς της διοργάνωσης.

Ρέθυμνο Cretan Kings - Απόλλωνα Πάτρας 79-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 41-45 (ημίχ.), 60-62, 79-78.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές), Φιτζπάτρικ, Τάλτον 8 (3/8 σουτ, 3 ασίστ), Καμπερίδης 2, Ζάμπας 5 (1), Γιαννόπουλος 25 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Έντουαρντς 9 (7ριμπ.).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 8, Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Βεργίνης 15 (3/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τσιάρας 16 (4/4 τρίποντα), Μπάβτσιτς 17 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράσελ 7 (1), Κουζέλογλου 6, Κόμπινς 5, Διαμαντάκος.

Στην παράταση ο  Κολοσσός

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά, ο  Κολοσσός Ρόδου νίκησε στην παράταση με 83-73 (67-67κ.α.) τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στον οίστρο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, ο οποίος οδήγησε στη νίκη την ομάδα του στην παράταση.

Κολοσσός Ρόδου- ΠΑΟΚ 83-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 35-38, 55-56, 67-67 κ.δ., 83-76 παρ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 6 (5 ριμπάουντ), Τσούκου 6 (6 ριμπάουντ), Γεωργαλής 9 (1), Σαλούστρος 2, Αγγελάκος, Αχόνεν 12 (2), Μπέρι 5, Βασιλόπουλος 17 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαδάκης 4, Γουάτσον 18 (7/13 δίποντα, 4/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 27 λεπτά), Χολ 4 (2/12 σουτ).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (3 ασίστ), Γλυνιαδάκης 5, Χρυσικόπουλος, Καμάρας, Τέιλορ 15 (2), Σάιμπερτ 5 (1), Μπράιαντ 3 (0/7 σουτ, 3/4 βολές), Πέινερς 15 (3), Κλάντον 12 (10 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 12 (2).

Πηγή κειμένου-φώτο:"rethimnobc.gr".