Λύγισε στο τέλος ο Εργοτέλης.

Λύγισε στο τέλος ο Εργοτέλης που αν και κατάφερε να πάρει προβάδισμα καλαθιού στο τέλος της τρίτης περιόδου, δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη, καθώς ηττήθηκε από τον Προμηθέα Χαλανδρίου, με 64-57 , σ ένα παιχνίδι που είχαν τον πρώτο λόγο οι άμυνες.Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Ο Προμηθέας κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και την δυνατή του άμυνα (έχει την δεύτερη καλύτερη αμυντική επίδοση σε εθνικές κατηγορίες) και να πανηγυρίσει μια σπουδαία γι αυτόν νίκη.

Οι παίκτες του Γ.Μακράκη μετα το σοκ του πρώτου δεκαλέπτου (21-12), φάνηκαν ανταγωνιστικοί στην δεύτερη περίοδο,   κλείνοντας την "ψαλίδα"  στο -5 ( 37-32), ενώ στην τρίτη περίοδο, έκαναν και την ανατροπή περνώντας μπροστά ένα καλάθι (50-52).

Ωστόσο ένα σερί 7-0 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου από τους γηπεδούχους, κι ένα μπλακ άουτ από τους "κιτρινόμαυρους (που μετά το 35΄ειχαν μόνο ένα εύστοχο σουτ εντός παιδιάς), οδήγησαν την ομάδα του Εργοτέλη στην ήττα.

Πετράκης και Τσερκιζτόγλου με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα, ξεχώρισαν απο τον Εργοτέλη.

Προμηθέας-Εργοτέλης 64-57
Δεκάλεπτα: 21-12, 16-20 (ημίχ.), 13-20, 15-5.

Προμηθέας (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος 2, Καραθανασόπουλος, Σαμιώτης 2, Αλεξόπουλος 3, Τασιόπουλος 14(1 τριπ., 6 ασιστ, 4 ριμπ.), Καρούζος 13 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Παπαπαθανασόπουλος, Ζερβός 11 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Ρώσης 1, Ανδρουλάκης 12 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Μαλούκος 7 (12 ριμπ.)
Εργοτέλης (Μακράκης): Δόσπρας, Κριθινάκης, Ξενάκης 8(1), Χασάπης, Σακελλαράκης 6, Καρακωνσταντάκης 7(1), Βασιλειάδης, Τσερκιτζόγλου 10(1), Πετράκης 14(2), Σκληβας 8, Καραλής 4.