Με νίκη ξεκίνησε τη σειρά των φιλικών η ομάδα του Ρεθύμνου, καθώς επικράτησε με 64-93 του Ηρακλείου (Β΄Εθνικη) στο κλειστό "Δυο Αοράκια", αφήνοντας θετικές εντυπώσεις και δυο ομάδες, χωρίς ωστόσο να βγουν ασφαλή συμπεράσματα..
Τον πρώτο του αγώνα μπροστά στους φιλάθλους του Ηρακλείου πραγματοποίησαν σήμερα(9/9) το Ηράκλειο κόντρα στο Ρέθυμνο Cretan Kings.
Οι Ρεθυμνιώτες επικράτησαν του αντιπάλου τους 93-64, σ ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τους τραυματισμούς των Ματαλών (ώμος) και Καραδολάμη (δόντια), χωρίς έως τώρα να έχει γίνει κάποια εκτίμηση για τον αθλητή του Ρεθύμνου..
Οι δυο τεχνικοί και οι συνεργάτες τους είχαν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν διάφορα σχήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με σκοπό να αφομοιώσουν οι παίκτες τα σχέδια των προπονητών τους σε συνθήκες πραγματικού αγώνα.
Παράλληλα έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς παίκτες που είχαν στην σύνθεσή τους.
Οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το Σάββατο.
Ηράκλειο - Ρεθυμνο Cretan Kings 64-93
Διαιτητές : Μαλαμάς, Μακρής, Βαλούρδος.
Δεκάλεπτα: 16-23, 39-49 (ημίχ.), 53-70, 64-93.
Ηράκλειο (Β.Ράλλης): Πετράκης, Μεταξωτός, Καλομοίρης 1, Πρωτογεράκης 2, Αυγενικός 12(1), Σπυριδάκης 1, Καραδολάμης 14(3), Φραγκιαδάκης 1, Κίτσος, Κυρίτσης 1, Λιανός 12, Μαραγκάκης 15, Πάλλης 5.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυνωνιάτης): Αγκμπαλέσε 11, Πατάτας 2, Σχίζας 9(1), Ρελφορντ 11, Ντιαλό 4,Γιαννόπουλος 17(2),Θεοδωρίδης 2 ,Χαροου 16, Δουλγεράκης, Καμπερίδης 8, Ματαλών 1, Παναρετάκης 2, Κορόλεφ 8(1).
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυνωνιάτης): Αγκμπαλέσε 11, Πατάτας 2, Σχίζας 9(1), Ρελφορντ 11, Ντιαλό 4,Γιαννόπουλος 17(2),Θεοδωρίδης 2 ,Χαροου 16, Δουλγεράκης, Καμπερίδης 8, Ματαλών 1, Παναρετάκης 2, Κορόλεφ 8(1).
.