Εθνική Νεανίδων (U18) | Σούπερ Δανδουλάκη, αλλά πρεμιέρα με ήττα.

Με ήττα (72-62) από την Δανία ξεκίνησε η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων την προσπάθεια της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (U18) Β’ Κατηγορίας στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας, πάρα την εξαιρετική εμφάνιση των Δανδουλάκη, Τζουγκράκη.Τα πλήρη στατιστικά τους.

Μια προσφορά:

MO club
EΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ Κάθε Τρίτη

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην μάχη των αιθέρων. Η Δανία «μάζεψε» 20 περισσότερα ριμπάουντ (49-29) από την Εθνική Ομάδα.

Από τα 49 ριμπάουντ, τα 22 ήταν επιθετικά κάτι που επέτρεψε στις Δανές να πετύχουν 19 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.

Πολύ καλή παρουσία της Ηρακλειώτισσας Μ.Δανδουλάκη, που σημείωσε 15 πόντους σε 20' συμμετοχής, μαζεύοντας και 3 ριμπάουντ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα ενώ η Χανιώτισσα Ευη Τζουγκράκη, σε 22' ΄συμμετοχής σημείωσε 4 πόντους, με 1/2 τρίποντα και 1/2 βολές,ενώ μάζεψε και δυο ριμπάουντ, βγάζοντας δυο αιφνιδιασμούς και μοιράζοντας 2 ασίστ.

Η Εθνική Νεανίδων δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση αφού στο 5’ έχανε με 14-6.

Στην συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση. Στο 16’ είχε πάρει αέρα 4 πόντων (23-27). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 31-29 υπέρ της Δανίας

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Δανία και πάλι να ξεφεύγει στο σκορ (43-35 στο 25’). Στα επόμενα 6  λεπτά η Εθνική Ομάδα με σερί 6-15 παίρνει πάλι το προβάδισμα στο σκορ 49-50. Η προσπάθεια όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Οι Δανές πολύ γρήγορα (34’) βρέθηκαν με +10 στο σκορ (60-50). Και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και να φτάσουν και στην τελική επικράτηση (72-62).

Δανία- Ελλάδα  72-62
Δεκάλεπτα: 19-15, 31-29, 49-44, 72-62.

Δανία (Νίλσεν): Καμπ,Μόρτενσεν 7, Ντρέγιερ 11 (2), Πούλσεν, Σβάνχολμ 11, Πέχαντιτς 25 (2), Σχίρμερ 2, Κλάουσεν, Έσπενσεν, Μίκελσεν 11 (1), Ίβερσεν 3, Γκάρντνερ 2.
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 4 (1), Στεφάνου, Αρσένογλου, Κατσαμούρη, Κολλάτου 26 (2), Ντάνου 8, Δημητριάδου, Παπαρδέλα 3 (1), Γεροστεργίου 3, Τζιότζου 1, Βιντζηλαίου 2, Δανδουλάκη 15.