Ήττα για το Ηράκλειο απο την ΚΑΠ και..παιχνίδια με την φωτιά.

Ξανά σε περιπέτειες σχετικά με την παραμονή του στην Β΄ Εθνική μπήκε το Ηράκλειο που στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής για τον Νότιο Όμιλο ηττήθηκε εκτός έδρας με 78-74 από την Αγία Παρασκευή.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη σε ένα ματς που ήταν κομβικό για την συνέχεια και απέναντι σε ένα σύλλογο που μάχεται για την παραμονή του δεν τα κατάφερε και πλέον περιπλέκεται και πάλι η κατάσταση αναφορικά με την σωτηρία.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για το «Ηράκλειο» που με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-19 αλλά στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και στο ημίχρονο έχανε με 43-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αγία Παρασκευή ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και με την λήξη του προηγήθηκε με 59-53. Το ματς όμως ήταν ανοικτό στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά το Ηράκλειο παρά το ότι πάλεψε δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο τέλος με 78-74.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Φωτίου με 22 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Β. Ράλλη ήταν ο Αρναουτάκης με 19 πόντους και 3 τρίποντα.

Πηγή: "creteplus.gr".

Αγία Παρασκευή - Ηράκλειο  78-74
Δεκάλεπτα: 26-19, 43-42, 59-53, 78-74

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Ζάχος): Παπαδάκης 10 (2), Άρχος, Λυτόπουλος 4, Μαρίνος 4, Τσακίριδης 16 (1), Φωτίου 22 (4), Δημητρίου 18 (1), Αγγελόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 2, Γκιουζέλης.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ(Ράλλης): Πάλλης 11, Σαχπατζίδης 13, Παπαδούλης, Θεοδωρίδης, Πετράκης 8 (1), Παπαδάκης 5, Τσερκιτζόγλου 2, Αρναουτάκης 19 (3), Μπόγδανος 7, Αγαπιάδης 9.