Νίκησε Εθνικό και εδραιώνει την παραμονή του ο ΟΦΗ.

Μπορεί να κάνει να παίρνουν...λεφτά, αλλά δίνουν και την ψυχή τους οι παίκτες και ο προπονητής του ΟΦΗ μέσα στο παρκέ, που σ ένα συγκλονιστικό ματς, επικράτησαν του Εθνικού στο ΒΑΚ, με 72-69, στην  17η αγωνιστική της Α2 και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και στην κόψη του ξυραφιού , με τον ΟΦΗ να στέκεται "παλικάρι" με μια από τις επικίνδυνες ομάδες της κατηγορίας και να παίρνει την τεράστια νίκη με δραματικό φινάλε, καθώς ο ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ στα 4 τελευταία δευτερόλεπτα και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-69.

Το ρεπορτάζ του gentikoule.gr, αναφέρει για το παιχνίδι:

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 19-17.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με όπλο του την άμυνα έφτασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα καθώς προηγήθηκε με 29-19, δεχόμενος μόλις δύο πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου.

Οι Πειραιώτες αντέδρασαν στην συνέχεια και με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 29-26. Το τρίποντο του Λιανού έδωσε «αέρα» 6 πόντων για τον ΟΦΗ (32-26), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται βρίσκοντας τον ΟΦΗ να προηγείται με 36-33.

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΟΦΗ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων. Ο Εθνικός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο τρίτο δεκάλεπτα με 38-39, όμως το τρίποντο του Μαυρογιάννη έφερε ξανά τον ΟΦΗ μπροστά στο σκορ ακριβώς στα μισά της τρίτης περιόδου 41-39.

Ο Εθνικός ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, το οποίο και κρατούσε μέχρι και 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με 2 βολές του Σταμπουλή η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 50-49.

Με ένα σερί 6-0 ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 56-51, 7:06 πριν το φινάλε. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σταμπουλή ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 62-53, 4 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, παίρνοντας ένα καλό προβάδισμα για την έκβαση του αγώνα. Mε καλάθι του Λιανού, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 64-56, 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Με ένα σερί ο Εθνικός μείωσε σε 64-60, 1:50 πριν το τέλος του αγώνα.

Με 1/2 βολές από τον Λιανό, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 65-60, όμως το τρίποντο του Κουκα έβαλε για τα καλά στο παιχνίδι τον Εθνικό που μείωσε σε 65-63, 77 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Το χιτσοκικό φινάλε κράτησε μέχρι το τέλος με το παιχνίδι να κρίνεται στην γραμμή των βολών.

Εκεί ο ΟΦΗ αν και παραλίγο να αυτοκτονήσει κράτησε τη νίκη επικρατώντας με 72-69. Στα τελευταία δραματικό δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 70-67, ο Εθνικός κέρδισε φάουλ με τον Δεβερτζη να ευστοχεί στην πρώτη και να αστοχεί στην δεύτερη.

Ο Καρυπίδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κερδισε το φάουλ, έχοντας την ευκαιρία να στείλε το ματς στην παράταση, όμως και αυτός με την σειρά του ευστόχησε σε 1/2 βολές (70-69).

Στα 4 δευτερα ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ ευστοχώντας και στις 2 βολές διαμορφώνοντας το τελικό 72-69. Στην επαναφορά ο Γκιζόγιαννης σούταρε από την σέντρα όμως δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

ΟΦΗ-Εθνικός  72-69
Δεκάλεπτα:   19-17, 36-33 (ημίχ.), 50-49, 72-69
Διαιτητές: Κ. Πουρσανίδης-Ευφραιμίδης-Ταρενίδης

ΟΦΗ (Τακιανός Φ.): Μποχωρίδης 4, Σταμπουλής 11 (2), Μαυρογιάννης 9 (1), Στυλιάνου 9, Λιανός 27 (2), Κυρίτσης, Χάλαρης 12, Τρεπάλοβατς, Σκλήβας.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος Β.): Παπαδιονυσίου,  Μούκας 3 (1), Καρυπίδης 3, Κουκάς 10 (2), Τζιάλλας 1, Τσιότρας 14, Γκιζόγιαννης 6, Μαχαίρας 7, Βαβάτσικος, Αναγνωστόπουλος, Δεμερτζής 25 (3).