“Μίλησε” στο τέλος το Ρέθυμνο…

Ένα εξαιρετικό και αμφίρροπο παιχνίδι διαδραματίστηκε στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη“, με υψηλό σκορ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και βρήκε το Ρέθυμνο να πανηγυρίζει την επικράτηση με 88-81 σε βάρος του Απόλλωνα Πάτρας.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Η διαφορά δεν ξεπέρασε ποτέ τους 8 πόντους, παρά τα τελευταία δευτερόλεπτα, και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια καθ’ όλη τη διάρκεια.

Ο Μουχάμεντ Φαγιέ ήταν εκπληκτικός σκοράροντας 20 πόντους και μαζεύοντας 13 ριμπάουντ και μαζί με τον Ντέγιαν Κράβιτς (15π.-8ρ.) κυριάρχησαν στο ζωγραφίστο. Σημαντική και η συνεισφορά του Βίνσεντ Κάουνσιλ που τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 6 ασίστ.

Από πλευράς Πατρινών, ο Μουχάμεντ Ελ-Άμιν ήταν απλά ασταμάτητος σημειώνοντας 27 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γάιο Σκορδίλη με 19 αλλά δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Ύστερα από τρία λεπτά παιχνιδιού το σκορ ήταν ισόπαλο (9-9) με τον Απόλλωνα να είναι αυτός που έχτισε πρώτα μια σημαντική διαφορά 8 πόντων (10-18 στο 7’) την οποία όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει. Το Ρέθυμνο σταδιακά μείωσε και πλησίασε στο καλάθι (21-23), στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι Κρητικοί μπήκαν σε θέση οδηγού στο 22ο λεπτό (28-25) και διατήρησαν την υπεροχή χωρίς όμως να καταφέρουν να αυξήσουν τη διαφορά πάνω από τους 4 πόντους (32-28 στο 24’).

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και με καλάθια από τους κορυφαίους στο πρώτο ημίχρονο, Ελ-Αμίν (14π.) και Σκορδίλη (11π.) πήγαν στα αποδυτήρια όντες πρωτοπόροι (41-43).

Η ψαλίδα άνοιξε στο +5 (43-48 στο 21’) για τους Πατρινούς αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ. Πλησίασαν σε απόσταση “αναπνοής” σε δύο περιπτώσεις (55-56 στο 25’ και 57-58 στο 26’) και εν τέλει κατάφεραν να πάρουν ξανά την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (59-58 στο 26’) αναγκάζοντας τον Νίκο Βετούλα να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι παίκτες της αχαϊκής ομάδας αφυπνίστηκαν και ξαναπήραν το προβάδισμα άμεσα (59-61στο 26:30) με τον εκπληκτικό Ελ-Αμίν, καταφέρνοντας να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (68-71).

Η μάχη συνέχισε να είναι “στήθος με στήθος” και στην τελευταία περίοδο, μέχρι και το 34′ (74-75). Τότε οι Κρητικοί επέβαλαν τα “θέλω” τους και σταδιακά “έχτισαν” διαφορά 5 (84-79 στο 38′) και 9 πόντων (88-79 στο 29:40), άντεξαν στην πίεση των Πατρινών, οι οποίοι ήταν άστοχοι και σε συνδυασμό με τα καλά τους ποσοστά στις βολές, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Ψαριανός – Τσώνος
Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-43, 68-71, 88-81

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 8 (1), Σχίζας 4, Κουμπούρας 7 (1), Κάουνσιλ 17 (1), Άλεν 13 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 20 (1), Σίννης 4, Χείλαρης, Κράβιτς 15, Αλίχοντζιτς, Δουλγεράκης.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Σκορδίλης 19 (1), Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 12, Φιτζπάτρικ 7 (1), Αντωνάκης, Μπατής 6 (2), Ελ-Αμίν 27 (6), Πελεκούδας, Μολφέτας 2, Νιφόρας, Γεωργαλής.

Πηγή ρεπορτάζ: "Ρενα παπαδακηΑ"