Α2 | "Χαμηλή πτήση" για τον ΟΦΗ.

Δεν κατάφερε στις Σέρρες να ..κόψει τα φτερά του Ικάρου ο οΦΗ, που γνώρισε  την ήττα με 65-73, το πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α2, σ΄ ένα κλειστό στο μεγαλύτερο μέρος του, παιχνίδι με την ομάδα του Φ.Τακιανού, να παθαίνει "μπλακ άουτ"  στην τρίτη περίοδο.
Η ομάδα του ΟΦΗ, ξεκίνησε δυνατα τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 39-37.

Όμως με την την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι, απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την "αφλογιστία" , στην επίθεση του ΟΦΗ καθώς τα πρώτα οκτώ λεπτά σημείωσε πέντε πόντους και με επιμέρους σερί 21-5, πήραν προβάδισμα 14 πόντων (58-44).

Ο ΟΦΗ απάντησε με 6-0 (58-50), αλλά και πάλι οι Ικαροι με 12-4 ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (70-54 στο 36΄). Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς, μείωσαν και πάλι (70-61), όμως οι Σερραίοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Ίκαροι Σερρών – ΟΦΗ 73-65
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-39, 58-50, 73-65
Διαιτητές: Ξενικάκης-Ευφραιμίδης-Πιτσίλκας Μ.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Οικονόμου): Μποχωρίδης 10 (3), Σταμπουλής 9 (1), Δήμας 7 (1), Γεωργιανός 6, Κουτίνας 13 (3), Συμεωνίδης 9, Σιώπης, Ναούμης 11 (1), Χορτομάρης 6 (2).
ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 9, Μάρτζος 14 (1), Ραζής 7, Τραϊανός 3, Δεληγιώργης 10, Τζόρτζεβιτς 19, Πλιούκας, Γρύλλης 3 (1).