Ανδρών ΕΚΑΣΚ | Στο καλάθι επικράτησε η Αναγέννηση του Σητειακού (59-57).

Αν και έδειχνε πως θα περνούσε ευχάριστο απόγευμα η ομάδα του Αρκαλοχωρίου (20-04 στο 15'), ο Σητειακός με αντεπίθεση διαρκείας, πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, χάνοντας τελικά στο καλάθι μετά την τελευταία άστοχη επίθεση του Ρουστένι, που θα οδηγούσε το παιχνίδι στην παράταση, στο ντέρμπι της ουράς την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Με το... ασχημόπαπο που τείνει να μεταμορφωθεί σε «κύκνο», έμοιαζε ο Σητειακός, που είχε πολύ άσχημο ξεκίνημα (13-4 το δεκάλεπτο).

Μετά το 15' όμως και εκμεταλλευόμενοι τον τραυματισμό του Κριθινάκη από την ομάδα του Μ.Μαραγκάκη, οι Λασιθώτες ροκάνιζαν την διαφορά, ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, που οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" επιθετικά.

Έτσι 5' λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 12 πόντους.
Όμως οι παίκτες του Δ.Κουπατσιάρη καθοδηγούμενοι από τον προπονητή τους να πιέσουν έφτασαν στο τέλος να βρίσκονται ένα μόλις πόντο πίσω.

Εκεί ο Αλαγιάννης, με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού ο Ρουστένι στην τελευταία (σετ) επίθεση δεν μπόρεσε να διαπεράσει το αμυντικό τοίχος των γηπεδούχων,με αποτέλεσμα η Αναγέννηση να σημειώσει την 3η νίκη της.

Τσακίρης και Αλαγιάννης κορυφαίοι σκόρερ για τους γηπεδούχους , ο έφηβος Στογιάνοβιτς και ο έμπειρος Τουλουπάκης για τους φιλοξενούμενους.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Α.-ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ 59-57
Δεκάλεπτα:13-04, 29-17 (ημίχ.), 45-36, 59-57

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Α.(Μ.Μαραγκάκης): Μαυρίκος 3(1), Κριθινάκης 3, Κανιαδάκης 2, Αλαγιάννης 11(1), Μαραγκάκης 7, Παπαδάκης, Τσακίρης 17(2), Σολάκης 2, Γερακάκης, 2, Λυρώνης 4, Χατζηκωσταντίνου 8.

ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ (Δ.Κουπατσιάρης): καραγιαννάκης 1, Λυρώνης, Μαστοράκης 5, Ρουστένι 15(1), Στογιάνοβιτς 19(1), Παυλής, Πατρινός, Μάμαλης, Τουλουπάκης 17.