Εργοτέλης | " Έξω δεν πάμε καλά". Ηττήθηκε 82-71.

Νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του Αετού έκανε ο Κώστας Παπαμάρκος, καθώς η ομάδα του επικράτησε με 82-71 του Εργοτέλη. Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες του Γ.Μακράκη δεν έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής  στο φετινό πρωτάθλημα και να πανηγυρίσουν εκτός έδρας νίκη.Πολλά παράπονα από τα σφυρίγματα των διαιτητών, οι  «κιτρινόμαυροι»  τα οποία θεωρούν ότι τους αδίκησαν....

Το παιχνίδι ήταν ντερμπι και οι δύο ομάδες ήταν κοντα στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει  44-38 υπέρ του Αετού. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, ενώ κάθε προσπάθεια του Εργοτέλη να ξαναμπεί στο ματς σταματούσε στα σφυρίγματα των διαιτητών σύμφωνα με τους «κιτρινόμαυρους». Παρόλα αυτά η ηρακλειώτικη ομάδα κατάφερε να μειώσει ακόμα και στο καλάθι, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη.
Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν  πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με κορυφαίο σκορερ τον Πέτρο Τσαμπά, και τον Απόστολο Πάντσιο.

Αετός – Εργοτέλης 82-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 44-38, 64-55, 82-71.
Διαιτητές: Κυριακόπουλος – Τσάλας.
ΑΕΤΟΣ (Παπαμάρκος): Δέλιος 2, Τρικαλιώτης 2, Κούσουλας 21 (2), Βούζας 1, Μόρφης 10 (1), Βελιζιώτης 2, Μακρόπουλος 10, Μητρόπουλος 10 (2), Στράγκας 11, Πετρόπουλος 2, Θέος 11 (1).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Χαριτάκης 4 (1), Βαρνάβας 10, Χαλκιαδάκης, Κοκολάκης, Γρύλλος 12 (3), Γρύλλης Σ., Φλιάτης, Παναγιωτάκης, Πάντσιος 16 (3), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 13 (3), Κομψέλης, Τσαμπάς 16.