Στον πορθμό του Ευρίπου, παρασύρθηκε ο Εργοτέλης. Εχασε 80-72.

Χαλκίδα-Πάντσιος  σημειώσατε "ενα".Στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής, το σύνολο του Γ.Μακράκη, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στην Χαλκίδα, απο την ομώνυμη ομάδα που είναι απο τα φαβορί για την άνοδο....

φωτο απο το παιχνίδι
Οι "κιτρινόμαυροι" αν και  ξεκίνησαν καλά, κλείνοντας με θετικό πρόσημο(+1) το πρώτο δεκάλεπτο (20-19). Μέχρι το ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο (10-20 επιμέρους σκορ και 44-54 τελικό, δεν μπόρεσε να βάλει τους "κιτρινόμαυρους" σε τροχιά νίκης.Οι 28 πόντοι του τελευταίου δεκαλέπτου δεν έφταναν...
Ο κορυφάιος σκορερ Πάντσιος με τους 30 πόντους και ο  Γεωργοπαπαδάκος , Τσαμπάς, ξεχώρισαν απο τους Κρητικούς, ενω Γέρεμιτς, Κατσούλας απο τους γηπεδούχους.

Χαλκίδα- Εργοτέλης 80-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 33-34, 53-44, 80-72
Διαιτητές: Παπανικολάου – Μανούσος
ΧΑΛΚΙΔΑ (Καλογήρου): Γεώργαρος 17, Πανταζής, Αγγέλου 2, Κυρήκος, Πούλος, Κατσούλας 15, Τομαράς 11 (1), Σαμουρέλης 1, Περσίδης, Σωτηρίου 3 (1), Γέρεμιτς 18.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Σκάνδαλος 6 (2), Βαρνάβας, Χαλκιαδάκης, Γρύλλος, Γρύλλης 6 (2), Χαριτάκης, Φλιάτης 7 (1), Πάντσιος 30 (7), Γεωργοπαπαδάκος 12 (1), Κομψέλης 1, Τσαμπάς 8.