Γ΄Εθνική | Περίπατος για Ηράκλειο- "Φαλτσοσφυρίγματα" στον Εργοτέλη.

Ανάμικτα συναισθήματα, πρόσφεραν οι εκπρόσωποί μας στην Γ΄Εθνική κατηγορία.

Το Ηράκλειο χωρίς να δυσκολευτεί, επικράτησε επί του Π.Φαλήρου με 80-64, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα της "Δουκός Μποφώρ", καθώς αιφνιδιάστηκαν από τους φιλοξενούμενους που με 3 τρίποντα , έτρεξαν ένα σερί 0-9 !!!Στη συνέχεια όμως, τα παιδιά του Μ.Δημητριάδη, φάνηκαν ψύχραιμα, συγκεντρωμένα, βελτίωσαν την απόδοσή τους, ροκάνισαν τη διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-17.Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν εύκολα.οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά ο Πετράκης παίρνοντας την επιθετική ανάπτυξη της ομάδας στις πλάτες του με τρία συνεχόμενα τρίποντα, επανέφερε την τάξη.Μάλιστα ο Μ.Δημητριάδης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς τους παίκτες και να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς αθλητές Λιανδράκη-Ριακιωτάκη. η επόμενη εβδομάδα για τους  παίκτες του Ηρακλείου θα  είναι "βάλλσαμο"  καθώς  ακολουθεί διακοπή του πρωταθλήματος.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ – Π. ΦΑΛΗΡΟ 80-64
Διαιτητές: Ντάνος – Χαϊνα
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 39-27, 59-48, 80-64
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Αρναουτάκης Μ. 1, Κωτούλας Κ. 3 (1), Δαγαλάκης 6, Αρναουτάκης Γ. 8, Καραλής 7 (1), Αγαπητός 4, Χαρίσης 11 (3), Πετράκης 12 (4), Πάλλης 26, Στεφανάκης, Λιανδράκης 2, Ραχιωτάκης.
Π. ΦΑΛΗΡΟ (Γκανάς) : Παπάνογλου 9 (3), Μιχάλης, Πολίτης, Παπαδημητρίου 12 (3), Καραμπάτσος 7 (1), Κορρές 8, Παππουλίδης 8, Μοδάκης 7 (1), Σέιφερ 13 (3).

-Ένας πολύ καλός και ψυχωμένος Εργοτέλης , αν και ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο σημείο του αγώνα, δεν κατάφερε να νικήσει την ομάδα του Αργονάυτη που είχε....επτά παίκτες στην πεντάδα του.Συγκεκριμένα στα καθοριστικά σημεία του αγώνα, κι ενώ είχε πάρει κεφάλι στο σκορ (63-73 στο 34΄) κάποια "περίεργα" σφυρίγματα έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν και να πάρουν την νίκη.Η ομάδα του Γ.Μακράκη θεωρεί ότι στο 37΄κι ενώ το σκορ ήταν 70-77, Γεωργοπαπαδάκος χρεώθηκε με ανύπαρκτο φάουλ, που ήταν και το 5ο του, ενώ επειδή διαμαρτυρήθηκε δέχτηκε και τεχνική ποινή. Έτσι με 3/4 βολές του Μπαλαμπάνη και ένα καλάθι και φάουλ του Προκόπη ο Αργοναύτης μείωσε σε 76-77, ενώ με καλάθι του Κορκοσούρα προηγήθηκε με 81-79 περίπου ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Με δύο βολές ο Πάντσιος μείωσε σε 83-82, αλλά το ίδιο εύστοχος ήταν και ο Τσιριγωτάκης από τη γραμμή των βολών κάνοντας το 85-82 8’’ πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση ο Πάντσιος προσπάθησε με τρίποντο να δώσει  τη νίκη στην ομάδα του, αλλά ήταν άστοχος.
Όπως κι αν έχει τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα έχουν επηρεάσει τους "κιτρινόμαυρους" , που βλέπουν την ομάδα τους κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 85-82
Διαιτητές: Σαλαβός – Κιούρκας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 39-46, 58-63, 85-82
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Χρυσόγελος): Προκόπης 22 (4), Μπαλαμπάνης 19, Κορκοσούρας 11 (1), Σπηλιόπουλος, Στράγγας 11, Τσιριγωτάκης 19 (2), Δαγκλής 3, Τσίρος, Λιοσάτος.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Σκάνδαλος, Μανώλας 23, Γρύλλος 5, Παπαδημητρίου 8 (1), Παναγιωτάκης, Πάντσιος 17 (2), Γεωργοπαπαδάκος 16 (4), Κομψέλης 1, Τσάμπας 12, Καλασούντας.

Τα αποτελέσματα 17ης αγωνιστικής:Λιβαδειά – Χαλκίδα    87-78
Αργοναύτης Τρ. – Εργοτέλης   85-82
Ηράκλειο – Π. Φάληρο  80-64