Β΄Εθνική | Με ενα καλό δεκάλεπτο, πήρε την νίκη ο ΟΦΗ.

Υποτονικός ο ΟΦΗ, προβληματίζοντας φίλους και τον προπονητή του, κατάφερε να νικήσει έστω και δύσκολα την αξιόμαχη ομάδα της Βέροιας, που προσπάθησε να επαναλάβει τον πρόσφατο άθλο της, με το Πέραμα.

Αντιγράφουμε από το επίσημο σαιτ της ομάδας του ΟΦΗ.
Ένα δεκάλεπτο καλού μπάσκετ, ήταν αρκετό για την ομάδα του Β.Βλάχου δώσει την νίκη στην ομάδα μας, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.
Η αλήθεια είναι πως οι "ασπρόμαυροι" ήταν "μουντοί" σαν το καιρό που επικρατούσε σήμερα στο ΒΑΚ.Η ομάδα μας εμφανίστηκε στο παρκέ υποτονική, χωρίς όρεξη και εγκλωβίστηκε στην ζώνη που παρέταξε η ομάδα της Βέροιας.Παρ όλα αυτά ο ΟΦH έκλεισε οριακά (+1), υπέρ του το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας στο παιχνίδι τον χαρακτήρα ντέρμπι.Στο 12΄όμως οι παίκτες του Β.Βλάχου, "έτρεξαν"να σερί 9-0 και  μετέτρεψαν το 24-24 του 12’ σε 33-24 στο 14’.Παρ όλους τους καλούς οιωνούς όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έκαναν το δικό τους σερί  7-0 σερί μείωσαν σε 33-31 στο 17’. Δύο τρίποντα των Ψάλτου και Παναγάκη επανέφεραν την τάξη, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια στο +5 (43-38).Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο.Χάρη στην εξαιρετική του άμυνα και ηγέτη τον Σουφλιά, οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν με 63-47 (στο 28’), με τον Φίλιππο να μένει χωρίς πόντο για περίπου τέσσερα λεπτά.το δεκάλεπτο έκλεισε στο +17 (70-53).Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, οι Βεροιώτες δεν παράτησαν το παιχνίδι και προσπάθησαν να επαναλάβουν την επιτυχία που είχαν πριν τρεις αγωνιστικές, νικώντας το Πέραμα.πραγματοποιώντας ένα σερί  6-24 μειώνοντας σε 84-79 στο 35’.Έστω και δύσκολα ο ΟΦΗ κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και την νίκη,  αλλά σίγουρα η συμπεριφορά των παικτών του Βαγγέλη Βλάχου σε αυτά τα τελευταία επτά λεπτά του αγώνα προβλημάτισε έντονα και ανάγκασε τον τεχνικό του ΟΦΗ να δηλώσει στη συνέντευξη Τύπου ότι «δεν είναι δυνατό να μπαίνουν κάποιοι παίκτες στον αγώνα και να νομίζουν ότι παίζοντας μόνο στην επίθεση θα διατηρήσουν ό,τι είχαν κερδίσει με κόπο οι συμπαίκτες τους προηγουμένως. Εάν συνεχίσουν έτσι θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ την ίδια πεντάδα για 40 λεπτά».
ΟΦΗ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 87-80
Διαιτητές: Επιτροπάκης – Χαλαμπαλάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 43-38, 70-53, 87-80
ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου 3 (1), Μπάρδας 13 (3), Ματενίδης 7, Ξενάκης 9, Τσακιρίδης 4, Καραδολάμης 13 (2), Παναγάκης 7 (1), Ψάλτου 5 (1), Μπαλάφας 4, Σκαμνάκης, Σουφλιάς 13, Μούρτος 9 (1).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Μπαταούλας 14 (1), Μαυρίδης 17 (1), Ντόβας 4 (1), Τσακίρης 18, Μαυρίδης Α. 8, Κοτσάμπασης, Ιωσηφίδης 3 (1), Κόγιας 10, Λαμπρόπουλος, Γάκης 6.