Νίκη στην παράταση η Εθνική κορασίδων

Η Εθνική Κορασίδων πήρε την πρώτη της νίκη στο European Challenger. Στο Ελσίνκι επικράτησε της Βουλγαρίας 56-51 στην παράταση. Αύριο (11/8) στις 17.30 αντιμετωπίσει την ιδιαίτερα δυνατή ομάδα της Γαλλίας.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν ήταν καλά για καμία από τις δύο ομάδες που παρουσιάστηκαν άστοχες και δεν απέφυγαν το λάθος. Η Βουλγαρία ήταν αυτή που πήρε πρώτη ένα μικρό προβάδισμα (3-8, 5’50’’) με την ελληνική ομάδα να μειώνει (8-10, 9’). Το 12-13 (11’) έγινε 12-22 (13’50’’) με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προσπαθεί για μία ακόμη φορά να πλησιάσει. Κάτι που έγινε τρία λεπτά αργότερα με την Μάντζου να γράφει το 18-22 (17’). Από το σημείο αυτό και ως το τέλος της περιόδου όμως η Βουλγαρία ήταν αυτή που είχε και πάλι τον πρώτο λόγο με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 20-31.

Η διαφορά έφτασε και στο +13 (20-33, 21’10’’), αλλά οι Ελληνίδες διεθνείς πάλεψαν και πλησίασαν για μία ακόμη φορά (32-35, 29’26’’) με μακρινά σουτ από τις Χωλοπούλου, Ζιάκα, Σταματάκη και πολύ καλή δουλειά στην άμυνα με πίεση σε όλο το γήπεδο που έφερε κλεψίματα και το επιμέρους 13-5 στην τρίτη περίοδο.

Η Μάντζου ήταν αυτή που έφερε το παιχνίδι σε απόσταση ενός πόντου (35-36, 31’) και η Σταματάκη έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (37-36, 32’) και έγραψε και το 41-38 (33’). Η Βουλγαρία πήγε και πάλι στο +3 (41-44), αλλά η Χωλοπούλου έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (44-44, 34’50’’). Η Παλάσκα έφερε μπροστά την Ελλάδα και πάλι (46-45, 36’32’’) και η Χατήρα διαμόρφωσε με σουτ τριών πόντων το 49-45 (37’). Η ελληνική ομάδα έχασε ευκαιρίες να διευρύνει τη διαφορά, η Βουλγαρία το εκμεταλλεύτηκε και οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (49-49, 38’28’’) που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου.

Η άμυνα έκανε εξαιρετικά τη… δουλειά της για την Ελλάδα κι αυτή την έφερε στο 52-49 και στο 54-50 με 33’’ για τη συμπλήρωση και του έξτρα πενταλέπτου με βολές από τις Παλάσκα και Χατήρα με τη Χωλοπούλου να γράφει το 56-50 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με 19’’ πλέον στο ρολόι, λίγο πριν η αυλαία πέσει με το τελικό 56-51.

ΕΛΛΑΔΑ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ  56-51 παρ. (49-49 κ.α.)
Διαιτητές: Μιλίτσεβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Χίλκε (Φινλανδία), Ορτίς (Γαλλία)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-11, 20-31, 33-36, 49-49 (κ.α.), 56-51

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Χατήρα 15 (10ρ.), Χωλοπούλου 12, Παλάσκα 5, Σταματάκη 10, Ζιάκα 5, Μπλιθικιώτη, Γεωργακοπούλου, Μάντζου 6, Σταμούλη, Στεφανάκη, Τσάμη, Βασιλείου 3