Καλή εικόνα ο ΟΑΧ παρά την ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό

Ο ΟΑΧ προσπάθησε να κάνει την έκπληξη της 3ης αγωνιστικής (του Β γύρου) του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, όμως η Σπυριδοπουλου ήταν αυτή με ένα ξέσπασμα στο τέλος της 2ης περιόδου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της. Έτσι ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την εικόνα και εν τέλει πήρε τη νίκη στο κλειστό του Κλαδισού με 73-57 αναγκάζοντας την ομάδα της Κρήτης στην 4η ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα. Οσον αφορά την επόμενη αγωνιστική ο ΟΑΧ θα βρεθεί στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» στις 5 Μάϊου προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Το προβάδισμα για 17 λεπτά κρατούσε ο ΟΑΧ απέναντι στον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Κρήτης μπήκε στην 3η αναμέτρηση (του Β γύρου) χωρίς να φοβηθεί τον αντίπαλο της και κατάφερε να σταθεί επάξια απέναντι του. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-15 ενώ στο 17΄ το σκορ ήταν στο 33-32. Εκεί έπιασε δουλειά η Σπυριδοπουλου η οποία αποφάσισε να χαλάσει τα σχέδια του Κρητικού συνόλου. Έτσι το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο 33-38 υπερ. των φιλοξενούμενων. Στην… επανάληψη ο ΟΑΧ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να πάρει τα ηνία, όμως ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα γρήγορο 0-5 και έτσι άνοιξε την απόσταση στο +10 (33-43), την οποία και κράτησε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (46-56). Παρά τη διαφορά, ο ΟΑΧ συνέχισε να παλεύει, για την καλή εμφάνιση. Έτσι κατάφερε να κρατήσει τον Ολυμπιακό σε χαμηλά ποσοστά, όχι όμως και να του κλέψει τη νίκη. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα που γράφτηκε στο κλειστό του Κλαδισού ήταν 57-73, με τον ΟΑΧ να μένει στο 8-4 και τον Ολυμπιακό να φτάνει το 11-1 στην σειρά.

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 57-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 33-38, 46-56, 57-73
Διαιτητές: Στρέμπας-Δολγυρας-Τζίμης
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 9, Μπιν 4, Θεοδώρου 11(2), Ψυχογιού 3(1), Παπαδάκη, Λίτσι 6(1), Ντράμοντ, Τζάκσον 24.
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 24(2), Σταμάτη 4, Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 18(2), Φοντέιν 10(1), Νικολοπούλου 2, Κούκη, Κόστοβιτς 11, Παντελή.