Με χαμόγελο στα τελικά του Ευρωμπάσκετ η Ανδρών

Το νεανικό σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου παρουσιάστηκε αξιόμαχο στη Ρίγα και παρα τη «αδιάφορη» βαθμολογία στον ομιλο της κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι απέναντι στην Λετονία από το -18 και εν τέλει να πανηγυρίσει απέναντι στην οικοδέσποινα με 97-94. Με τους Χρυσικόπουλο και Παπαδάκη να ευστοχούν σε μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας το Ελληνικό σύνολο κατάφερε να οδηγήσει ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι στην παράταση και εκεί να πανηγυρίσει τη νίκη στον τελευταίο αγώνα για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα καλό ξεκίνημα (2-9 στο 2’20’’, 7-15 στο 5’) με τους Λετονούς να μπαίνουν σιγά σιγά στο παιχνίδι και να ισοφαρίζουν (15-15. 6’44’’) με τον Σκέλε. Ο ίδιος έδωσε και το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (18-17, 8’). Η Λετονία βρήκε ρυθμό, ήταν εύστοχη από τα 6,75 και κατάφερε να μετατρέψει το 33-30 (12’) σε 47-32 (17’) με τον Ρόλαντς Φρεϊμάνις να έχει φτάσει σε 12’48’’ στους 16 πόντους. Η Ελλάδα πλησίασε και πάλι (51-42, 19’20’’) με τον Μουράτο, που στο πρώτο ημίχρονο ειχε μοιράσει έξι ασίστ.

Οι Λετονοί κράτησαν σταθερά το προβάδισμα όμως οιΈλληνες διεθνείς προσπαθησαν να πλησιάσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ (59-52, 25’15’’). Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες σταδιακά αυξήθηκε (69-54, 27’25’’) για να κλείσει η τρίτη περίοδο με 69-59 με ένα τρίποντο από τον Κουζέλογλου.

Ένα τρίποντο από τον Κωνσταντίνο Παπαδάκη έκανε το 72-68 (33’50’’). Ο ίδιος διαμόρφωσε και το 75-75 (36’) και ένα λεπτό πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (77-78, 39’). Ο Μαργαρίτης με 1/ 2 έκανε το 79-79, ομως ο Ζόρικς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 82-79 με 26’’ στο ρολόι. Ο Χρυσικόπουλος ευστόχησε με τη σειρά του από τα 6,75 για το 82-82, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Η Ελλάδα έφτασε στο 88-91, η Λετονία επέστρεψε με ένα 4-0 (92-91) με τον Μαργαρίτη να πηγαίνει στον πάγκο με πέντε φάουλ, ο Σαλούστρος έγραψε το 92-93, ο Σκέλε... απάντησε από τη γραμμή (94-93) με το ντέρμπι να συνεχίζεται ως το τελικό 94-97 που έδωσε τη νίκη στην ελληνική ομάδα.

ΛΕΤΟΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 94-97 (82-82 κ.α.)
Διαιτητές: Ροσό (Γαλλία), Καστίγιο (Ισπανία), Γκριτζιόνι (Ιταλία)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25,51-42, 69-59, 82-82 κ.α. 94-97 παρ.