Τα αποτελέσματα των Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.Κ. (1η αγωνιστική)

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ ο Ηρόδοτος, ο οποίος πήρε το θετικό αποτέλεσμα της Ακαδημίας  Ρεθύμνου με 72-41. Μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε η Ιεράπετρα στα Χανιά, καθώς πήρε το θετικό αποτέλεσμα του Κύδωνα με 81-48. Με τον Αλέξανδρο Σπηλιόπουλο να… καθαρίζει, το Δειλινό κατέκτησε την πρωτη του νίκη πανηγυρίζοντας του Ανδρογέα με 63-59. Με την Μεσσαρά να επιβάλει το ρυθμό της απέναντι στην Πεδιάδα και εν τέλει να επικρατεί με 68-45 έκλεισε το ματς στο κλειστό των Μοιρών. Μόλις δέκα λεπτά άντεξε η Αναγέννηση στο κλειστό του Ρεθύμνου. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι έκαναν το παιχνίδι τους και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 65-48. Στον πιο έμπειρο ΟΑΧ πήγε το τελευταίο (χρονικά) ροζ φύλλο της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε του ΧανιάBC με 55-44 στο Χανιώτικο ντέρμπι.

Όσον αφορά το ματς στην Αλικαρνασσό, ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα. Από την άλλη η Ακαδημία Ρεθύμνου έδειξε να μην μπορεί να βρει… στόχο με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει σε 15-4. Οι παίκτες του Παπαδογιανμνάκη δεν θα έβαλαν κάτω, πίεσαν και με επιμέρους 12-14 πλησίασαν τους γηπεδούχους στο -8 (27-18). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με 10 σερί πόντους έφεραν το ματς στα ίσια (28-28), ενώ πήραν και ένα μικρό προβάδισμα στο 25ο λεπτό με καλάθι του Δουλγεράκη (28-30). Ο Λεφής με τρίποντο έδωσε ξανά τα ηνία στον Ηρόδοτος και εκεί κάπου οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν. Ο Ηρόδοτος ψύχραιμος από την γραμμή των βολών κατάφερε να ανοίξει και πάλι την διαφορά, με αποκορύφωμα την τελευταία περίοδο που έγραψε το 23-10 και συνάμα το τελικό 72-41 που ήταν το τελικό σκορ.

Στο Λίντο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Παρα το μικρό προβάδισμα του Δειλινού ο Ανδρογέας παραμόνευε από κοντά προκειμένου να πάρει τα… ηνία, το οποίο και έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τα καλάθια των Κοντόση και Γκέκα. Εκεί κάπου ο Σπηλιόπουλος ανέλαβε δουλειά και με προσωπικό σερί 6-0 έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι παίκτες του Δημητριάδη προσπάθησαν και πάλι για την ανατροπή, όμως το Δειλινό κατάφερε να παραμείνει μπροστά και εν τέλει να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα Ανδρών με 66-61.

Σαρωτικό ήταν το ξεκίνημα της Ιεράπετρας μέσα στο κλειστό του Κλαδισού, παίρνοντας το προβάδισμα του Κυδωνα με 20-5. Οι τρεις βολές του Μαγγελάκη έδωσαν κουράγιο στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 20-12 υπερ του ΑΟΚΙ. Με τους Λυρώνη και Τζιόλα να παλεύουν στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Ηλιάκη παρέμεινε κοντά, όμως το δεύτερο μισό του παιχνιδιού ήταν καταστροφικό για την ομάδα των Χανίων. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν το παιχνίδι τους και με τους Μαντέλλο (20), Πλακογιαννάκη (16), Γαϊτανάκη (14) και Σκανδαλάκη (11) να φτάνουν τα ποσοστά τους σε διψήφιο αριθμό, η Ιεράπετρα κατέκτησε τη νίκη με 81-48.

Βομβαρδίζοντας την Πεδιάδα από τα 6,75 η Μεσσαρά κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στο κλειστό των Μοιρών και να ξεκινήσει με το Δεξί τις υποχρεώσεις της στο τοπικό πρωτάθλημα των Ανδρών. Συγκεκριμένα, ο γηπεδούχοι ευστόχησαν σε 12 τρίποντα σε αντίθεση με το σύνολο του Μαυρόπουλου, που φάνηκε να δυσκολεύεται να σκοράρει από μακρινή απόσταση. Όσον αφορά το ματς, το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Ηλιάκη και Κατσαπρακάκη να οδηγούν στην ομάδα τους το προβάδισμα με 14-10 (10’). Η ομαδική δουλειά από πλευράς γηπεδούχων άνοιξαν την ψαλίδα σε 42-20 (20’), όμως η Πεδιάδα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο -13 (49-36). Το «σόλο» του Χαμηλάκη στο τελευταίο δεκάλεπτο (ήταν ο μοναδικός παίκτης που σκόραρε από την Πεδιάδα) δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω με αποτέλεσμα η Μεσσαρά να κρατήσει το ροζ φύλλο στο κλειστό των Μοιρών με 68-45.

Ένα πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο κράτησε την Αναγέννηση μακριά από το να διεκδικήσει τη νίκη μέσα στο Μελίνα Μερκούρη του Ρεθύμνου. Οι φιλοξενούμενοι σκοράραν μόλις ένα καλάθι, με αποτέλεσμα η ισορροπία στην τρίτη (17-17) και τέταρτη (16-16) πεδίορο της αναμέτρησης να μην είναι αρκετή προκειμένου να κάνουν την «έκπληξη» απέναντι στο Ρέθυμνο BC. Αξίζει να σημειωθεί ότι από το παιχνίδι αποχώρησε ο Γιώργος Κούμουλος ο οποίος τραυματίστηκε, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση.

Με τον ΟΑΧ να πανηγυρίζει το τυπικά διπλό ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική των Ανδρών. Το σύνολο του Κατσιάνου αν και βρέθηκε να ακολουθεί τα Χανιά BC με 11-8 κατάφερε με εξαιρετικό παιχνίδι από τον Παπαμαστοράκη και επιμέρους 10-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο να ανατρέψει, να διατηρήσει το προβάδισμα και εν τέλει να πανηγυρίσει τη νίκη στο +11.