Δύσκολη πρεμιέρα για το Ηράκλειο στο Πανελλήνιο Εφήβων

Στα... βαθιά του 47ου πανελληνίου πρωταθλήματος έπεσε το Ηράκλειο με το «καλησπέρα». Αυτό γιατί οι Κρητικοί αντιμετώπισαν το Περιστέρι στην πρεμιέρα τους στην τελική φάση του θεσμού γνωρίζοντας την ήττα με 80-39. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σημερινός (5/8) αντίπαλος είναι ο ένας από τους βασικούς διεκδικητές του χρυσού μεταλλίου της διοργάνωσης. Αύριο (6/8) οι «μπλε» θα κονταροχτυπηθούν με την Ευρώπη 87 στις 18:00, με τον νικητή να βάζει... βάσεις για την πέμπτη θέση εκτός άλλου ευχάριστου απροόπτου.

Όσον αφορά το ματς, το Ηράκλειο προσπάθησε να μπει δυνατά στο παρκέ του ΚΓ Αμαρουσίου και να βγάλει από τα… νερά του το Περιστέρι, όμως ο πρωταθλητής ΕΣΚΑ έδειξε από εξ αρχής τις προσθέσεις του. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον τυπικά γηπεδούχο να γραφεί 29 πόντους και το σύνολο του Μακράκη να μένει στους 8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός του ότι ο Παπαμάκρος χρησιμοποίησε όλο το ροτεισον του, βελτιώνοντας τα αγωνιστικά του στοιχεία και γράφοντας επιμέρους 23-14. Φυσικά το συγκεκριμένο σκορ δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον αντίπαλο του, όμως έδειξε στοιχεία βελτίωσης για την μετέπειτα πορεία. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Το Περιστέρι συνέχισε να δίνει ρυθμό και έτσι από το 3ο κ όλας δεκάλεπτο άρχισε να σκέφτεται το επόμενο του ματς (όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα έκλεισε στο 80-39). Από την άλλη η ομάδα της Κρήτης έχει στο μυαλό της το αυριανό (6/8) ντέρμπι απέναντι στην Ευρώπη 87 το οποίο και αναμένεται να ξεκινήσει στις 18:00.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 80-39
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-8, 52-22, 70-29, 80-39

Διαιτητές: Καλδίρης-Ζακεστίδης-Τηγάνης

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Διαμαντής 7, Σκόρδος 7, Παπαδημητρίου 9, Πατρινός 13, Πολύζος 5, Τόλα 5, Καλιανιώτης 10, Καραμανλής 3, Ευσταθιάδης 6, Νάνος 3, Κακαβούλας 6

Ηράκλειο (Μακράκης): Καραδεμήρης 3, Περαντωνάκης 1, Βαμβουνάκης 14, Γκίζης 2, Κουκιαδάκης 9, Καρεφυλάκης, Κατσαμάνης, Θαλασσινός, Αυγουστινάτος, Κατσαράκης, Κατσούρι 4, Δαγαλάκης 2