Καλή εικόνα απο το Ηράκλειο παρά την ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό

Το Ηράκλειο μπορεί να γνώρισε την ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό με 74-62  παρόλα αυτά έδειξε βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέδια με τα δυο προηγούμενα παιχνίδι. Μάλιστα βρέθηκε ακόμα και μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η κλάση του πρωταθλητή ΕΣΚΑΝΑ δεν το άφησε με το χαμόγελο καταφέρνοντας να γράψουν το 2-1 στην σειρά αφήνοντας από την άλλη την ομάδα της Κρήτης χωρίς νίκη στα τελικά του πανελληνίου Εφήβων.

Μόλις ένα δεκάλεπτο άντεξε το Ηράκλειο απέναντι στον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Κρήτης μπορεί να είχε το 2-0 στις πλάτες της όμως μπήκε δυναμικά στην τρίτη του αναμέτρηση στο πανελλήνιο Εφήβων και έτσι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα απέναντι στου ερυθρόλευκους με 9-7 στο 4ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός όμως πίεσε και έτσι δεν άργησε να φέρει το ματς στα ίδια (9-9). Το Ηράκλειο πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ δυο λεπτά αργότερα γράφοντας το 12-11, όμως για ακόμα μια φορά οι τυπικά γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και μάλιστα κράτησαν το προβάδισμα (20-17)  μέχρι και το 10 λεπτό. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το σοκ κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του και έτσι άνοιξε την απόσταση σε διψήφιο αριθμό πόντων φτάνοντας το +15 (37-22). Οι «μπλε» προσπάθησαν να παραμείνουν κοντά προκειμένου να κρατήσουν την καλή εικόνα τους, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-27. Οι παίκτες του Μακράκη κατάφεραν να κοντράρουν του Ερυθρόλευκους στο τρίτο δεκάλεπτο, μάλιστα κατάφεραν να κάνουν τον ΟΣΦΠ να ανησυχήσει στο μισά της περιόδου μειώνοντας με τον Καρεφυλάκη στο -7 (48-41). Παρα την προσπάθεια των Κρητικών ο πρωταθλητής ΕΣΚΑΝΑ με τρεις γρήγορες επιθέσεις έκαναν το 56-43. Ο Γκίζης με ½ βολές κατάφερε να γράψει το 56-44 48’’ πριν από το τέλος για να «απαντήσει» ο Τσάμης για το 57-44. Εν τελεί το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 57-46. Η καλή εικόνα από πλευράς Ηράκλειο συνέχισε να υπάρχει, με τα παιδιά του Μακράκη να προσπαθούν ηρωικά. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός παρέμεινε μπροστά και εν τέλει πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη με 74-62  που σε συνδυασμό με την ήττα του Προμηθέα απέναντι στο Περιστέρι με 80-75 τον κάνει ξανά να ελπίζει για την κατάκτηση της κορυφής. Όσον αφορά το Ηράκλειο αύριο (8/8) αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στο ματς που θα κλείσει την τέταρτη ημέρα του φετινού Final-6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 74-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 42-27, 57-46, 74-62

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 2, Δρίτσας 14, Νικολαϊδης 9, Κολοβέρος 9, Γιοβάνης 5, Μοσχόπουλος 3, Οικονομόπουλος 7, Τσάμης Γ., Περρης 6, Τσολάκης, Τσάμης Π. 14, Μαυραντζώτου 5

Ηράκλειο (Μακράκης): Καραδεμήρης, Περαντωνάκης 2, Βαμβουκάκης 17, Γκίζης 18, Κουκιαδάκης 13, Καρεφυλάκης 2, Κατσαμάνης, Θαλασσινός, Αυγουστινάτος 2, Κατσαράκης, Κατσούρι 3