Καλή εμφάνιση από τον Ηρόδοτο παρά την ήττα απέναντι στον Άρη

Την δεύτερη του ήττα στην τελική φάση του 31ου Πανελληνίου Κορασίδων γνώρισε ο Ηρόδοτος. Η ομάδα της Κρήτης μπήκε στο ματς με στόχο μια καλή εμφάνιση απέναντι στον Άρη, όμως παρά της προσπάθεια δεν κατάφερε να κάνει και την έκπληξη μένοντας εν τέλει στο 63-37. Τα κορίτσια της Σταυρακάκης προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε μια από τις ομάδες που σίγουρα θα βρίσκονται στα μετάλλια έχοντας μέχρι στιγμής το 2-1 στην σειρά.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι «μπλε» έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα, με τα πρώτα λεπτά να εξελίσσονται σε ντέρμπι (6-6 στο 5ο λεπτό). Με ένα ξέσπασμα όμως των τυπικά φιλοξενούμενων η «ψαλίδα» άνοιξε σε νταμπλ σκορ μέχρι το 7ο λεπτό για να κλείσει η περίοδος με το 22-10 υπέρ του Άρη. Ο Ηρόδοτος πάλεψε να μειώσει, όμως ο Άρης κράτησε τη διαφορά και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με 34-22. Το δεύτερο μισό ανήκε δικαιωματικά στις «κιτρινόμαυρες» μιας και ο Ηρόδοτος έμεινε από δυνάμεις, έτσι ο Άρης δεν άργησε να πάρει τη δεύτερη του νίκη στην διοργάνωση (63-37) και να κλειδώσει ένα από τα μετάλλια. Από την άλλη οι πρωταθλήτριες ΕΚΑΣΚ θα παλέψουν αύριο (1/8, 13:00) επι της Καβάλας και την Κυριακή (2/8) κόντρα στον Παναθηναϊκό με στόχο να πλασαριστούν στις τέσσερις πρώτες θέσεις.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΑΡΗΣ 63-37
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 22-34, 29-51, 63-37
Διαιτητές: Σκαλτσής-Νικολοπούλου
Ηρόδοτος (Σταυρακάκη): Στεφανάκη Ε. 5, Ορφανού 2, Στεφανάκη Ι. 5 (1), Σηφάκη, Μανουκάκη 10 (1), Πετράκη, Γιαπεντζάκη, Δημητρουλάκη, Γιγουρτάκη, Διβίνη 8 (2), Γεωργιάδη 7, Περισυνάκη.
Άρης (Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 17(2), Κυρπιζλίδου 9 (16 ρ.), Παρακέντε, Αθανασίου 2, Καπουκρανίδου 4, Ατζέμη 1, Δροσούνη 12(1),  Σκανδαλάρη, Βλάχου 2, Εφραιμίδου 9, Ρίμπα 5(1), Τόλη 2.