Δύσκολο «διπλό» για τον ΟΑΧ στα Γιάννινα

Το «διπλό» πανηγύρισε ο ΟΑΧ στα Ιωάννινα, καθώς επικράτησε δύσκολα του ΠΑΣ με 68-64. Σε ένα πραγματικό ντέρμπι οι Κρητικές κατέκτησαν την 13η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 «καταδικάζοντας» στο 4-15 συνάμα τον αντίπαλο της 19ης αγωνιστικές 3 αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
 Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, μιας και οι γηπεδουχες έπαιζαν το τελευταίο τους… χαρτί για την σωτηρία, ένα ξέσπασμα όμως από τις Αγγελική Βιντζιλαίου και Μιράντα Ντραμοντ έδωσαν το προβάδισμα στον ΟΑΧ στο κλείσιμο του ημιχρόνου (33-32). Ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεσε για την ανατροπή έφερε το παιχνίδι στα ίσια 2 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού (64-64), όμως η καλή άμυνα από τις Μπουθ και Σταυριανή Βιντσιλαίου, σε συνδυασμό με το εύστοχο δίποντο της Μπιν διαμόρφωσαν το 64-66 στο 39ο λεπτό. Οι γηπεδούχες αστόχησαν σε δύο προσπάθειες τριών πόντων που πήραν και έτσι με 2/2 βολές η Μπουθ «υπέγραψε» τη νίκη για τον ΟΑΧ που έκανε το 13-6 και συνεχίζει ακάθεκτος στην τετράδα της κατηγορίας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ 64-68
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Δολγυρας-Καρακώστας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 32-33, 48-51, 64-68
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Μοντγκόμερι 12(2), Πάφη 9(1),  Κατσαμούρη, Ξανθοπούλου, Τζήμου,Κάλχουν 17(2), Χρηστάκη 2, Ντάλλα 8,Τακ 16.
ΟΑ Χανίων (Νανάκος): Μπιν 7, Βιντσιλαίου Α.17, Ψυχογιού 2, Λίτσι 6, Βιντσιλαίου Στ. 6, Ντράμοντ 19(4), Μπουθ 11.