Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον ΑΟΚΧ

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε ο ΑΟΚΧ, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΑΣ με 64-61, στο παιχνίδι που «άνοιξε» την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου νότου. Με… σωτήρες τους Ζανιδάκη 14 (2) και Ιωακειμίδη 11 (2) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και οι Σκαμάκης και Κελεσίδης να ολοκληρώσουν το… έργο των συμπαικτών τους ευστοχώντας σε 4/4 βολές στο τέλος του παιχνιδιού, οι οποίες χάρισαν και τη νίκη στην Χανιώτικη ομάδα.
Όσον αφορά το ματς οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με τον Μιντζαρίδη να ευστοχεί σε τρίποντο, όμως άμεσα ο ΑΠΑΣ κατάφερε να απαντήσει και να βγει μπροστά (6-7) με σκόρερ τον Χάρο. Οι ένα σερί από την γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσε «αέρα» πέντε πόντων της ομάδας του Αλμπάνη, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύση και έτσι ισορρόπησαν το ματς στην εκπνοή του δεκάλεπτου (18-18). Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον ΑΟΚΧ , με τον ΑΠΑΣ να έχει κολλήσει στο 22. Εν τέλει ο Χονδροπουλος κατάφερε να στο 18ο έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ομάδα του και της έδωσε το έναυσμα να ξεκινήσει την αντεπίθεση, κάτι το οποίο και έγινε, με τα Φανάρια να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 35-33 υπέρ τους.
Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΟΚΧ ήταν αυτός που δεν είχε τις επιθετικέ λύσεις, αποτέλεσμα η απόσταση να ανοίξει στο +8 (41-33) για τους φιλοξενούμενους. Ένα σερί επτά πόντων του Ζανιδάκη, έβαλε και πάλι την ομάδα των χανιών στο παιχνίδι, πάρα τις προσπάθειες του ΑΠΑΣ να παραμείνει με τα ηνία του σκορ. Ακολούθησε το σερί του Ιωακειμίδης, ο οποίος μέχρι στιγμής δεν είχε φανεί στο ματς. Έτσι το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τα τελευταία λεπτά να μην ενδείκνυνται για καρδιακούς.
Στα 38’’ με το σκορ να είναι 60-59, ο Σκαμνάκης μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και στην προσπάθεια του να σουτάρει κέρδισε φάουλ και δυο βολές, τις οποίες και αξιοποίησε (62-59). Ο Κελεσίδης στην άμυνα του ΑΟΚΧ που ακολούθησε έκλεψε την μπάλα και στην προσπάθεια του να φύγει στον αιφνιδιασμό πήρε το δικαίωμα και αυτός για βολές, γράφοντας το 64-59. Τα δευτερόλεπτα που έμεναν ο ΑΠΑΣ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 64-61 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΟΚΧ-ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ 64-61
Διαιτητές: Πλιάκας-Ορφανός Εμ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 33-35, 46-51, 64-61
ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Ζανιδάκης 14 (2), Ιωακειμίδης 11 (2), Κατράνας 10 (3), Σκαμνάκης 10 (1), Κιγμέτογλου 7, Κελεσίδης 6, Μηντζαρίδης 3 (1), Αλεξίου 2, Αδοντάκης 1,Παλαιοκρασάς, Σειραδάκης, Κουρουμούσης.
ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (Αλμπάνης): Χονδρόπουλος 14 (2), Προδρόμου 14 (2), Χάρος 10 (2), Μάκαρης 8 (1) Κοντσές 7, Ζαφειρούδης 6 (1), Μυλωνάς 2,Σεϊντίνι, Δίπλαρος, Βουτυρόπουλος, Ναυπλιώτης, Καραγιάννης.