Νικητής στο «έξτρα πεντάλεπτο» ο ΟΦΗ

Στην παράταση πήρε τη νίκη ο ΟΦΗ απέναντι στην Μάνδρα με 84-80, σε ένα παιχνίδι που έγινε στο άδειο κλειστό στα «Δυο Αοράκια» λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων.
Όσον αφορά το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυναμικά στο παρκέ με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά +7 (17-10), ο ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει την απόσταση και στο 20’ να πλησιάσει στο -3 (40-37). Στην… επανάληψη με επιμέρους 19-15 και με τα τρίποντα των Πετράκη και Λιανού ο ΟΦΗ κατάφερε να φέρει για αρχή το ματς στα ίσια και στην συνέχεια να πάρει τα ηνία με ½ βολές από τον Μπουμπάρη. Ο Καραμπάτσος όμως είχε άλλη... άποψη, καθώς οι επτά προσωπικοί του πόντοι κράτησαν την Μάνδρα «ζωντανή». Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με ένα καλάθι του πάλι και τρεις βολές από τα χέρια του Καραδολάμη παρέμειναν να οδηγούν την αναμέτρηση με το 58-55 (30'). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυναμικά με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν με τρίποντο του Βεσκούκη και στην συνέχεια να ανακτήσουν το προβάδισμα σε 60-58 με καλάθι του Τσιάκου. Ο Μποχωρίδης έφερε... ισορροπία για ακόμα μια φορά, με σουτ έξω από τα 6,75, ενώ ο Καραδολάμης διαμόρφωσε το 64-62, αλλά και το 66-65. Ο Ροδοστόγλου στο 1:30 πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα και πάλι στην Μάνδρα 66-67, με τον ΟΦΗ να μην καταφέρνει να περάσει ξανά μπροστά, μιας και η επίθεση που ακολούθησε ήταν άστοχη. Παρόμοια έπραξε όμως και ο αντίπαλος του, καθώς ο Λυτοπουλος έχασε την προσπάθεια να ανοίξει την απόσταση για την ομάδα του. Τα λάθη συνεχίστηκαν με το σκορ να είναι 69-68 και τον Πετράκη να κάνει βήματα με 7,7 δευτερόλεπτα να υπολείπονται. Ο Καραμπάτσος με τρίποντο φάνηκε να δίνει την νίκη στην ομάδα του 69-71, όμως ο Μπουμπάρης πήρε την μπάλα μέσα στην ρακέτα και στα 2.5 διαμόρφωσε το 71-71. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα έμεινε στα χέρια του Ροδοστόγλου και έτσι η αναμέτρηση πήγε στην παράταση.
Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος με τον Πετράκη να κερδίζει αντιαθλητικό και με απόλυτη ευστοχία να κάνει το 73-71. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης από πλευράς ΟΦΗ χάρισε ακόμα έξι πόντους στο σύνολο των Κρητικών, οι οποίο στάθηκαν αρκετοί στο έξτρα πεντάλεπτο προκειμένου οι γηπεδούχοι να πάρουν την νίκη και να κάνουν το 6-7 στην σειρά του πρωταθλήματος αφήνοντας τον Μανδραϊκό με 20 βαθμούς.

ΟΦΗ-ΜΑΝΔΑΙΚΟΣ 84-80 παρ.  (71-71 κ.α.)
Διαιτητές:  Καρπάνος-Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 37-40, 58-55, 71-71, 84-80 παρ.
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 20 (2), Μποχωρίδης 9 (1),  Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου, Μαλλιαράκης, Καραδολάμης 19 (1), Αγαπιάδης 13 (1), Τασιούδης 2, Πάλλης 2, Καραθωμας, Πετράκης 12  (2), Μπουμπάρης 7.
Μανδρα (Κατσουνης-Χανιάς): Χανιάς, Γεωτγίου, Παπανικολάου, Λυτόπουλος 5 (1), Καραμπάτσος 35 (7), Μαλτέζος, Μαρούγκας, Ροδοστόγλου 16 (2), Τσιάκος 9, Βεσκούκης 10 (1), Γκουαλτιέρι 5 (1).