Στον πόντο ήττα για τον ΑΟΚΧανιά στην Χαλκίδα

Την τύχη στα χέρια του κρατούσε ο ΑΟΚΧανιά μέσα στην Χαλκίδα, όμως τα δυο άστοχα σουτ των Ζανιδάκη και Κιγμέτογλου στα τελεταία δευτερα της αναμέτρησης κράτησαν στον -1 (65-64) το σύνολο της Κρήτης. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του. Ο ΑΟΚΧ κατάφερε να βγει μπροστά στα τελευταία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και να κρατήσει τα ηνία μέχρι και την ολοκλήρωση του με το +1 (37-36). Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όμως ο Στεφάνου ισορρόπησε σε 40-40. Ένα λεπτό αργότερα η ΧΒΑ «έχασε» τον προπονητή της, Λευτέρη Καλογήρου με δυο τεχνικές ποινές, ενώ από εκείνη τη στιγμή και έπειτα υπήρξε εικοσάλεπτη διακοπή στο ματς, λόγω έντασης ανάμεσα στο κοινό και τους διαιτητές. Η τάξη επανήλθε και το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ΑΟΚΧ να μένει στο 58-53 (34’). Παρόλα αυτά η Κρητική ομάδα πίεσε για την ανατροπή κατάφερε να περάσει μπροστά με 64-63 στο τελευταίο λεπτό, όμως το σουτ του Παπάδη έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο ΑΟΚΧ είχε διπλή ευκαιρία για την ανατροπή, όμως οι Ζανιδάκης και Κιγμέτογλου δεν ευστόχησαν στα σουτ που πήραν στο 22'' και στο 2'' αντιστοιχα και έτσι η ομάδα των Χανιών γνώρισε ακόμα μια εκτός έδρας ήττα και έμεινε στο 4-6 στη σειρά.

XBA-AOKX 65-64