«Πληγώθηκε» από τη άμυνα και τα τρίποντα του Γκαγκαλούδη ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ για ακόμα ένα ματς αδράνησε στην άμυνα και γνώρισε την ήττα από το Μαρούσι με 91-83. Οι Κρητικοί έχοντας «μελανό» σημείο το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού όπου δέχτηκαν 18 πόντους (στους 24) από τα 6,75 δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Γκαγκαλούδη και την… παρέα του και έτσι έμεινα στο 3-6 και μόλις μια… ανάσα πριν από την επικίνδυνη ζώνη.

Όσον αφορά την αναμέτρηση το σύνολο του Ράλλη πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 19-24 στην δεύτερη περίοδο και 18… μακρινούς πόντους κατάφεραν να ισορροπήσουν σε 41-41. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι ήταν αυτό που κρατούσε τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος. Στο 32’ ο Λιανός έκανε το 68-68. Η… απάντηση ήρθε από τον Λάππα, ο οποίος όμως δεν έμεινε εκεί. Ο γκαρντ των φιλοξενουμένων πρόσθεσε ακόμα δυο πόντους για το 75-75 στο 35’. Περίπου ένα λεπτό αργότερα ο Παπαγεωργόπουλος έγραψε το 79-75. Ο ΟΦΗ πήγε σε οργανωμένη επίθεση, όμως το σουτ του Μποχωρίδη δεν κατέληξε στο καλάθι, οι «μελανόλευκοι» πήραν το ριμπάουντ αλλά ούτε ο Καραδωλάμης κατάφερε να μειώσει για τους γηπεδούχους. Έτσι το Μαρούσι ξέφυγε με 82-75 με καλάθι από τον Γκαγκαλούδη. Ο Αγαπιάδης βρήκε χώρο στην άμυνα ζώνης του Αμαρουσίου και σούταρε για το 82-78, όμως και πάλι ο Γκαγκαλουδης με καλάθι και φάουλ «άνοιξε» για την ομάδα του (85-78). Εκεί κάπου το παιχνίδι τελείωσε παρά τη ½ βολές του Μπουμπάρη που έκαναν το 85-79. Από εκει και έπειτα ο χρόνος  που απέμενε δεν έφτανε προκειμένου οι «μελανολευκοι» να πάρουν το κάτι παραπάνω. Εν τέλει το παιχνίδι έκλεισε στο 91-83 με το Μαρούσι να πανηγυρίσει μια ψυχωτική νίκη και τον ΟΦΗ να μένει στους 12 πόντους.

ΟΦΗ -ΜΑΡΟΥΣΙ 83-91
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-41, 63-66, 83-91
Διαιτητές: Διαμαντής-Λαμπίρης-Λεβεντάκος
ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 17 (3), Λιανός 15 (3), Πετράκης 11 (1), Μπουμπάρης 15, Καραδολάμης 8, Τσερκιτζόγλου 1, Αγαπιάδης 6 (1), Τασίουδης 6, Πάλλης 4, Καραθωμάς.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Διαμαντόπουλος 3 (1), Λάππας 9 (2), Γκαγκαλούδης 30 (5), Γιαννακόπουλος, Λιούμης, Κούλιος, Δούκας 8 (2), Παπαγεωργόπουλος 10 (1), Ξυδάς 12 (1), Μπακεας, Σπηλιοπουλος 11 (3).