Νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ

Με οδηγό τον Νίκο Μποχωρίδη στην επίθεση και τον Πρόδρομο Τζερκιτζόγλου στην άμυνα, ο ΟΦΗ πήρε μια ζωτικής σημασία νίκη απέναντι στην Μεγαρίδα με 81-76.  Όσον αφορά το ματς, η ΝΕΜ βγήκε μπροστά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 18-8, όμως οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη γρήγορα κάλυψαν την απόσταση φτάνοντας την διαφορά στο -2 (19-21 στο 10΄). Με επιμέρους 20-22 οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο. Το τρίποντο του Νίκου Μποχωρίδη όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου μισού έφερε το ματς στα ίσια (42-42) και ο Μπουμπάρης με 2/2 βολές το προβάδισμα στον ΟΦΗ με 44-43. Η διαφορά άνοιξε κι άλλο (60-52) με σκόρερ τον Αγαπιάδη, όμως η Μεγαρίδα βρήκε τρόπο να την καλύψει ξανά και με τον Παπαντωνάκο να πάρει στιγμιαίο προβάδισμα 70-69. Ο Πετράκης έδωσε τη… λύση από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ ο Τσερκιτζόγλου με τρίποντο χάρισε περεταίρω αέρα στον ΟΦΗ και το 74-70. Οι φιλοξενούμενοι με 2/2 βολές ου Λάκκα μείωσαν εν νέου, όμως ο Χιωτης σέντερ των γηπεδούχων με γκολ φάουλ κράτησε τη διαφορά. Από εκεί και έπειτα η «μελανόλευκη» άμυνα αλλά και η ευστοχία των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 81-76 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι ο ΟΦΗ έφτασε τους 16 πόντους και το 5-6 στην σειρά παραμένοντας πάνω από την γραμμή των… μπελάδων