Σε ένα… τρίλεπτο πήρε μεγάλη νίκη το Ρέθυμνο

Τρία συνεχόμενα καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη του Κολοσσού με 72-61 για την 13η αγωνιστική της Basket League, φέρνοντας και τις δύο ομάδες στο 5-8 στην κατάταξη.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του, όμως δύο μικρά ξεσπάσματα από τους γηπεδούχους ξεκαθαρίζουν οριστικά τα πράγματα στο «Μελίνα Μερκούρη».
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο α’ ημίχρονο (36-36), με τους παίκτες της Κρητικής ομάδας να μπαίνουν αποφασιστικά στην επανάληψη. Με σερί 12-1 πήραν διαφορά 8 πόντων (50-42 στο 27’), αλλά η αστοχία έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να… απαντήσουν. Τα πρώτα 6 «άνυδρα» λεπτά της 4ης περιόδου έφεραν τη Ροδίτικη ομάδα μπροστά στο σκορ με 57-58 (36’), αλλά τα πάντα άλλαξαν στη συνέχεια της αναμέτρησης. Ένα εξαιρετικό τρίλεπτο με σερί 11-0, με σπουδαία σουτ από τους Φράνκαμπ, Λι και Κάρτερ ανέτρεψαν την ροή του παιχνιδιού, δίνοντας στο Ρέθυμνο το πάνω χέρι και εν συνεχεία δύο βαθμούς της νίκης.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 23 πόντους, ενώ επίσης εξαιρετικοί ήταν οι Λι (13π.), Γκόρντον (13π.), Κάρτερ (12π.) και Χριστοδούλου (8π.). Μάλιστα, ο Γουέσλι Γκόρντον κατάφερε να σημειώσει νέο νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS
Διαιτητές: Σχινάς-Σώμος-Ταρενίδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις, Κάρτερ 12 (4), Γκόρντον 13 (5/7 δίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φράνκαμπ 23 (2/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χριστοδούλου 8 (1), Χότον, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης, Ραζής 3 (1), Γαρέζος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 10, Μπρέιζελτον 11 (3), Τζάκσον 5 (2/9 σουτ), Τσαλμπούρης 8 (2), Κρομά 20 (1), Γκρίφιν 1, Μωραΐτης 2, Ντάνιελς 4, Τουντζιαράκης 4, Παύλος.