Μεσσαρά-Ιεράπετρα (εξ αναβολής)

Τη νίκη με 67-66 πανηγύρισε η Μεσσαρα της Ιεράπετρας στο εξ αναβολή ματς της 5ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια του με τους φιλοξενούμενους να… οδηγούν στις λεπτομέρειες το ματς στο πρώτο μισό και να ξεφεύγουν μόλις με 38-33 στο ημίχρονο. Η Μεσσαρα με τρίποντα του Κατσαπρακάκη και Στεφανουδάκη έκανε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Γαϊτανάκη, όμως δεν παράτησαν το ματς. Πίεσαν και από τη διψήφια διαφορά που βρέθηκαν να ακολουθούν έκαναν το ματς και πάλι ντέρμπι ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του. Με επιμέρους 8-0 διαμόρφωσαν το 65-63. Με ½ βολές του Μάλιαρης έφτασε τη διαφορά στον πόντο,. Οι γηπεδούχοι χαράμισαν τις επιθετικές προσπάθειες που πήραν και έτσι ο Μαντέλλος με κλέψιμο και εύστοχο ανέβασμα στο καλάθι έκανε το +1 (66-65) για την Ιεράπετρα 15’’ πριν από την ολοκλήρωση του ματς. Στα εναπομείναντα λεπτά η Μεσσαρα σκόραρε με τον Στεφανουδάκη, όμως άφησε 12’’ για επίθεση στους φιλοξενούμενους. Αυτοί «χαράμισαν» τρεις καθαρές προσπάθειες και έτσι το σκορ παρέμεινε 67-66, με την Μεσσαρά εν τέλει να πανηγυρίζει.

ΜΕΣΣΑΡΑ-ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 67-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 15-21, 18-9, 16-19
Διαιτητές: Μαλαμάς-Γεωργιλάκης
ΜΕΣΣΑΡΑ (Δαριβιανάκης): Βασιλείου 11 (1), Δαριβιανάκης Γ., Κατσαπρακάκης 13 (2), Μακράκης 6 (2), Χαραλαμπάκης Ι. 4, Τσικριτσάκης 2, Δαριβιανάκης Ε. 9, Στεφανουδάκης 22 (3).
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Μάλιαρης 13, Σταυρακάκης 5 (1), Καραλάκης 15 (3), Κοροβέσης 6, Μάνταλλος 22, Μπλαζαντωνάκης 1,, Γιακουμάκης 1, Κουτσάκης 3.