Πέμπτη ήττα για το Ρέθυμνο

Την 5η ήττα γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, χάνοντας με 86-78 από το Λαύριο Megabolt εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.
Η ομάδα της Κρήτης αν και ξεκίνησε εξαιρετικά (15-22 στο 9’), με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο στο α’ δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να δώσει ανάλογη συνέχεια. Η αστοχία και τα λάθη είχαν σαν αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ μέχρι και με 14 πόντους (69-55 στο 27’). Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο αντέδρασε και έφτασε μία «ανάσα» από την ανατροπή. Με πρωταγωνιστή τον Κόνερ Φράνκαμπ μείωσε σε 79-77 (37’), είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να περάσει μπροστά αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε εντέλει τις δύο κατοχές, με το Λαύριο Megabolt να ευστοχεί στη συνέχεια σε 7 σερί βολές για το τελικό 86-78. Το στοιχείο εκείνο που «πλήγωσε» την ομάδα μας ήταν οι ελεύθερες βολές, έχοντας 8/18, ενώ οι γηπεδούχοι μέτρησαν 21/26.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φράνκαμπ με 26 πόντους, με τον Μάρεϊ να ακολουθεί με 15 πόντους σε 15 λεπτά, ενώ την τριάδα των «διψήφιων» έκλεισε ο Χριστοδούλου με 10 πόντους.
ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με την ομάδα του Ρεθύμνου να παίρνει προβάδισμα με 4-6. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με μικρό σερί 5-0 (9-6), αλλά υπήρξε αντίδραση από την πλευρά των παικτών μας, «χτυπώντας» από τα 6.75μ. με εύστοχα τρίποντα των Χάρις και Χριστοδούλου (9-12). Στη συνέχεια με νέο σερί 6-0 μετέτρεψαν το 15-16 στη μεγαλύτερη διαφορά με 15-22 (9’), ενώ το 19-24 διαμόρφωσε ο Λι.
2ο Δεκάλεπτο
Στη 2η περίοδο υπήρξαν πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να διατηρεί τη διαφορά των 5 πόντων, και τον Συπριδονίδη να ευστοχεί στο πρώτο του καλάθι (22-27). Τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά στο σκορ ήταν στο 13’, καθώς τα πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο να χτίσει ένα σερί 8-0 και να περάσει σε ρόλο οδηγού με 35-31. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους (46-39), με τον Φράνκαμπ να «μονοπωλεί» το ενδιαφέρον επιθετικά και τον Χότον να διαμορφώνει το 48-43 του α’ ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, ο Μάρεϊ με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (52-49), αλλά δεν είχε συνέχεια. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους 17-6 πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (69-55 στο 27’), βάζοντας δύσκολα στην ομάδα της Κρήτης. Όμως, η απάντηση ήρθε διά χειρός Μάρεϊ και Φράνκαμπ δημιουργώντας με τη σειρά τους σερί 11-2 για το 71-66 του γ’ δεκαλέπτου.
4ο Δεκάλεπτο
Στην τελευταία περίοδο αν και το Λαύριο «χτύπησε» με τρίποντα (79-70), το Ρέθυμνο ήλεγξε τον ρυθμό, παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς σκορ για 5 περίπου λεπτά οι γηπεδούχοι. Ο Φράνκαμπ με προσωπικές προσπάθειες μείωσε στο καλάθι (79-77 στο 37’), ενώ έπειτα χάθηκαν δύο ευκαιρίες για την ισοφάριση ή την προσπέραση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Λαύριο να πάρει διαφορά ασφαλείας και με 7/8 βολές πήρε τη νίκη με 86-78.

ΛΑΥΡΙΟ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Διαιτητές: Σώμος, Μπήτης, Λόρτος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 48-43, 71-66, 86-78
Λαύριο Megabolt (Χρήστος Σερέλης) Μαστρογιαννόπουλος 2, Γουότσον 14(2), Άλμαν 12, Μουράτος 4, Λεγκίκας 3(1), Κουζέλογλου 5(1), Τσούκου, Ντέιβις 2, ΝτεΚόζι 20(2), Γερομιχαλός 16(1), Άουτλο 8(2).
Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 5, Χριστοδούλου 10 (2 τρίπ., 3/10 σουτ, 5ασίστ, 4 λάθη), Μαραγκάκης, Χότον 5, Καμπερίδης 3(1), Σπυριδονίδης 2, Γαρέζος, Μάρεϊ 15(3), Χάρις 9(1), Γκόρντον 3 (5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Ραζής, Φράνκαμπ 26 (3 τρίπ., 11/18 σουτ, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 35’08’’).