Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για το Ρέθυμνο

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε το Ρέθυμνο στο φετινό πρωτάθλημα της EKO Βasket League. Οι Κρητικοί δεν τα κατάφεραν ούτε επί του Περιστερίου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, μένοντας στο -19 (79-60). Για τους νικητές οι Μόρισον, Βασιλόπουλος και Γκρέι είχαν απο 13 πόντους, ενώ για την ομάδα του Ρεθυμνου ο Φράνκαμπ εγραψε 21 και ο Γκάρετ 18.

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 10-18 χάρη στον Βασιλόπουλο. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αφού ο Φράνκαμπ έκανε το 15-20 στο 8'. Όμως με τους Κίνγκσλεϊ και Σαλούστρο η ομάδα του Ζούρου τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (15-25).
Οι φιλοξενούμενοι όμως συνέχισαν μεπατημένο το... γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 με καλάθι του Μόρισον στα μέσα του δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο έγραψε το 25-38 με τον Γκάρετ, αλλά ο Σκορδίλης απάντησε για το 25-40. Οι Κρητικοί είχαν 4/16 τρίποντα, ενώ το Περιστέρι σούταρε με 2/11. Mε Μόρισον και Ξανθόπουλο, το Περιστέρι έγραψε το 30-49 στο 23'. Το Ρέθυμνου δεν τα παράτησε και με τον Φράνκαμπ έφερε το ματς στο 41-54. Ο Φράνκαμπ για ακόμα μια φορά... πλήρωσε την άμυνα του Περιστερίου και έγραψε το 43-58 στο τέλος του δεκαλέπτου.
Οι Κρητικοί μείωσαν σε 50-61 με τον Γκόρντον στο 32'. Το τρίποντο του Ξανθόπουλου έγραψε το 52-66, 5 λεπτά για το τέλος, πάνω που οι γηπεδούχοι άρχισαν να το πιστεύουν. Ο Γκρέι έγραψε το 54-71 στο 36' και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να επιστρέψουν.