Άτυχο το Ρέθυμνο συνεχίζει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα

Μια «ανάσα» πριν από την 1η του νίκη στην Basket League έφτασε το Ρέθυμνο, όμως το buzzer beater τρίποντο του Μοχάμεντ Πάσαλιτς έδωσε το θετικό αποτέλεσμα στον Πανιώνιο. Το σύνολο του Βαγγέλη Ζιοάγκου βρέθηκε μπροστά ακομα και με 11 πόντους, όμως έμεινε στο -3 (70-67) και έτσι συνεχίζει χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ο Πανιώνιος Su Casa ξεκίνησε καλύτερα, προηγούμενος με 6-0. Διά χειρός Φράνκαμπ η ομάδα της Κρητης μείωσε σε 7-6 (3’), ισορροπώντας το παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, η επιθετική δυστοκία των παικτών μας είχε σαν αποτέλεσμα να σημειώσουν ακόμα 5 πόντους στα επόμενα 7 λεπτά, με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 17-11 υπέρ των γηπεδούχων.
2ο Δεκάλεπτο
Στη 2η περίοδο τα λάθη περιορίστηκαν, με το Ρεθυμνο μας εμφανίζεται με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Αυτό αποτυπώθηκε γρήγορα στον πίνακα του σκορ, με τον Χάρις να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο για το 18-18 με σερί 7-1 (12’). Μάλιστα, ο Λι έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα μας με 19-20 (14’). Ο Φράνκαμπ διεύρυνε τη διαφορά και το συνολικό σερί σε 13-2 (19-24), με το 21-27 (15’) να αποτελεί το μεγαλύτερο προβάδισμα. Όμως, η αστοχία στα επόμενα 2 λεπτά και τα λάθη είχαν σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν την ανατροπή με σερί 8-0 (29-27 στο 18’). Μάλιστα, χρειάστηκαν συνολικά 5 λεπτά για να σκοράρει ξανά, με τον Φράνκαμπ να διαμορφώνει το 32-29 του α’ ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Το τρίποντο του Λαμπρόπουλου στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε άμεση απάντηση. Οι Χριστοδούλου, Χάρις και Γκόρντον «έχτισαν» σερί 12-5, περνώντας ξανά μπροστά με 37-41 (23’). Μάλιστα, ο Χάρις συνέχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75μ. και με δύο δικά του τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (39-47 στο 25’). Μάλιστα, ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (42-53 στο 29’), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 47-54 στο γ’ δεκάλεπτο.
4ο Δεκάλεπτο
Με τρίποντο του Καμπερίδη ξεκίνησε η 4η περίοδος (47-57), αλλά στη συνέχεια η αστοχία έδωσε το δικαίωμα στον Πανιώνιο Su Casa να ισοφαρίσει σε 57-57 (35’) και να περάσει μπροστά με 59-58. Ο Φράνκαμπ απάντησε με τρίποντο, με το ματς να έχει μετατραπεί σε ντέρμπι (65-65 στο 38’). Ο Χότον κέρδισε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ, βάζοντας την ομάδα μας μπροστά (65-67) και ενώ απέμεναν 33’’. Ο Σάμουελς ισοφάρισε εκ νέου στα 22.6 δευτερόλεπτα, αλλά  οι παίκτες του Ρεθυμνου κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Μια λάθος πάσα του Χριστοδούλου έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να «κλέψει» τη νίκη. Τελικά, ο Πάσαλιτς με εύστοχο τρίποντο στην «εκπνοή» έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 70-67.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ 70-67
Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Λόρτος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-11, 32-29, 47-54, 70-67
Πανιώνιος Su Casa (Σκαραφίγκας): Βεργίνης, Λαμπρόπουλος 20 (2), Καμπερίδης 6 (2), Ντόρις, Σάμουελς 22, Πάσαλιτς 8 (1/7 σουτ), Καμαριανός 3 91), Λι 3, ΜαΓκίλ 8, Μάρτιν.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 9, Χάρις 14 (4/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λι 7 (2/8 σουτ, 3/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκόρντον 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 17 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 3 (1), Ραζής, Χότον 7 (8 ριμπάουντ), Μάρεϊ, Μαραγκάκης.