Νικητής ο ΟΑΧ στο «Θ. Γιαννακόπουλος»

Ένα μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε ο ΟΑΧ στο Θ. Γιαννακόπουλος καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 66-65 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Έπειτα από ένα ματς για γερά νευρά, η ομάδα των Χανίων βγήκε νικήτρια του Παναθηναϊκού, κάνοντας έτσι ιδανικό ξεκίνημα στις εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Το σύνολο της Κρήτης μπορεί να άργησε να φτάσει στο πρώτο του καλάθι, όμως μετα τα μισά του 1ου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται του Παναθηναϊκού, με 14-19 (10΄). Στην δεύτερη περίοδο του ματς κράτησε τα σκήπτρα καθ’ όλη τη διάρκεια, παρα τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ανατρέψουν (έφτασαν στο -2 25-27). Εν τέλει οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 26-35. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για το σύνολο του Νανάκου καθώς άγγιξε τη μεγαλύτερη διαφορά απέναντι στις «πράσινες»,. Το +13 (26-39) δεν κράτησε για πολύ μιας και ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις, κυρίως με την ΜακΚειν στον επιθετικό τομέα να πάρει τα ηνία στο σκορ 49-48. Στη συνέχεια η Μούλη κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ βάζοντας τη μία από τις δύο βολές (53-52). Οι «πράσινες» πήραν πρώτη φορά προβάδισμα + 4 με buzeer beater της Μακέι πίσω από τα 6,75μ., με το συνολικό σερί να είναι 7-0 (56-52). Η ισοφάριση για τον ΟΑΧ ήρθε από τις Βιντσιλαίου και Λίτσι, όμως η αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων έδωσε το δικαίωμα και πάλι στον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά. Οι παίκτριες της ομάδας των Αθηνών μπορεί να κέρδισαν τις βολές στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, όμως πέταξαν στα… σκουπίδια την ευκαιρία. Ο ΟΑΧ ΜΕ 2/2 βολές από την Ντράμοντ έκανε το 64-60, όμως 27,9'' η Μακέι πήρε φάουλ από την Βιντσιλαίου, απαντώντας με 2/2 για το 62-64. Στην επόμενη φάση δε δόθηκε αρχικά φάουλ στην Μπιν η οποία έσωσε την κατοχή βρίσκοντας την Ντράμοντ. Εκείνη κέρδισε εν τέλει το φάουλ κάνοντας το 66-62 με 2/2. Η Μακέι για ακόμα μια φορά ευστόχησε σε τρίποντο στα 10'' μειώνοντας σε 65-66. Η Ντράμοντ αστόχησε στις βολές αλλά η Μπιν με τρομερή άμυνα έκοψε την Μακέι και ο ΟΑΧ πήρε τη νίκη με Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό με 66-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ 65-66
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Σοφιανόπουλος, Κανελλόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 26-35, 46-48, 65-66
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κοίλια 2, Μούλη 1, Πούλινς 18(1), Καρακασίδου 8, Δίελα 10(3), Μακέι 15(3), Τάνσταλ 11.
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Νανάκος): Λίτσι 14, Παπαδάκη, Βιντσιλαίου Α. 13, Κουφογιάννη, Ψυχογιού 3(1), Μπιν 11(1), Ντράμοντ 17(3), Μπουθ 6, Βιντσιλαίου Σ. 2.