Τα αποτελέσματα των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ (3η αγωνιστική)

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι της 3η αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, μιας και ο Εργοτέλης πήρε τη νίκη του Ηρακλείου με 74-72. Σε ένα δυνατό ματς με αρκετές διακυμάνσεις οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο +2. Συγκεκριμένα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και ενώ το παιχνίδι βρίσκονταν στο 72-71 (με τον Σκανδαλάκη να σκοράρει και να φέρνει την ομάδα του σε απόσταση… αναπνοής), ο Εργοτέλης αστόχησε σε 6 από τις 8 βολές που κέρδισε. Πυργιώτης και Αθανασιάδης είχαν 0/2, ο Χριστοδούλου σε 0:14 να απομένουν έγραψε 1/2 (73-71). Άστοχος όμως ήταν και από την άλλη πλευρά ο Καλατζής, ο οποίος στα 0,06 δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (1/2 βολές, 73-72). Ευθύνη όμως πήρε και ο Μαϊστρέλης, καθώς στην τελευταία επίθεση για την ομάδα του πήρε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο γκαρντ του Εργοτέλη αστόχησε στην πρώτη βολή, ενώ έβαλε τη δεύτερη (74-72) δίνοντας την ευκαιρία στο Ηράκλειο να πραγματοποιήσει επίθεση. Στα 0,02 να απομένουν η μπάλα πήγε στα χέρια του Καλατζής, εκείνος σούταρε όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι να καταλήξει στο διχτάκι. Έτσι ο Εργοτέλης πανηγύρισε το τρίτο θετικό αποτέλεσμα, ενώ οι μπλε «έμειναν» στο 1-1.

Συνεχίζει το σερί του ο ΑΟΚ Ιεράπετρας, μιας και πήρε το θετικό αποτέλεσμα του Κύδων με 73-66. Η «νεοσύστατη» ομάδα μπήκε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού δυνατά στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκε την κούραση από το «ταξίδι» του αντιπάλου της και πήρε το προβάδισμα με 42-32 (20΄). Το σύνολο από τα Χανιά προσπάθησε να αλλάξει του ροή του ματς, όμως το επιμέρους 20-13 του τρίτου δεκαλέπτου δεν ήταν αρκετό, ώστε να γίνει η ανατροπή. Έτσι το σύνολο του Γαϊτανάκη Έκανε το «2 στα 2» και συνεχίζει αήττητο την προσπάθεια του στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Τη δεύτερη νίκη στο τοπικό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΟΑΧ, ο οποίος πήρε το θετικό αποτέλεσμα του Τηγανιτη στο +27. Οι παίκτες του Ηλία Κτσίανου δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κατακτώντας τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Παπαμαστοράκης με 15 (3), ενώ στην αντίπερα ο  Δόσπρας  «έκλεισε» στους 14 (1).

Στις βολές κρίθηκε το ματς στις Μοίρες. Η ομώνυμη ομάδα κατάφερε να κερδίσει την Αναγέννηση στον πόντο (51-50), με βολή από τα χέρια του Χαραλαμπάκη. Συγκεκριμένα στο 50-50, οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος πάσα στην επίθεση τους δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Η Μεσσαρα κατέλαβε το δικαίωμα για επίθεση, οι παίκτες του Παπαδάκη έκαναν φάουλ στον Χαραλαμπάκη και εκείνος με ½ βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Έτσι το σύνολο του Δαριβιανάκη έφτασε τους 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα και η ομάδα από το Αρκαλοχώρι έμεινε στο 0-2.

Το 2-1 έκανε ο Ανδρογέας, ο οποίος πανηγύρισε της Ακαδημίας Ρεθύμνου στο ΒΑΚ με 61-53. Οι παίκτες του Δημητριάδη πήραν προβάδισμα 37-16 στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού και έτσι το Ρεθυμνιωτικο σύνολο έμεινε αρκετά πίσω στο να παλέψει την απόσταση για την ανατροπή. Το επιμέρους 20-13 των φιλοξενούμενων (τρίτο δεκάλεπτο) δεν πτόησε τους Ηρακλειώτες, οι οποίοι συνέχισαν να κρατούν τα ηνία στο σκορ και εν τέλει να… τερματίζουν πρώτοι, με 61-53.

Στον… ύπνο κόντεψε να πιάσει το Δειλινό τον Ηρόδοτο στην Αλικαρνασσό. Οι γηπεδούχοι μπορεί να πήραν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (19-17), το σύνολο του Καρκανάκη όμως κατάφερε να παραμείνει κόντρα και να κλείσει στο -7 (37-30) το ημίχρονο. Στην... επανάληψη οι παίκτες του Νασούφη «έτρεξαν» επιμέρους 20-11 και άνοιξαν στο 57-41 τη διαφορά. Οι «πράσινοι» εκεί που φάνηκε να μένουν από δυνάμεις, κατάφεραν να τρέξουν το δικό τους σερί και με καλάθια των Χρηστάκη, Τσιλογλου (τρίποντο) και Αντωνογιαννάκη (κλέψιμο και κάρφωμα) να πλησιάσουν στον πόντο 60-59. Εκεί (37ο λεπτό) έβαλε… τάξη ο Γρυλλης, ο οποίος με σουτ από τα 6,75 άνοιξε σε 63-59. Με 2/2 βολές ο Τσιλογλου διαμόρφωσε το 63-61, ο Αναστασάκης όμως απάντησε για τον Ηρόδοτο για το 65-61.Ακολουθησαν βολές και από τα χέρια του Πρωτογεράκη και το τελικό αποτελεσμα όμως να εχει κριθεί. Εν τέλει το σκορ έκλεισε στο 67-63 , το οποιο και διαμόρφωσε ο Αντωνονογιαννάκης στη λήξη του παιχνιδιού.