Δυνατή εμφάνιση και στη Νίκαια απο το Ρέθυμνο Cretan Kings

Την ήττα με 82-85 γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings στο κλειστό των «Πλάτων» από τον Ιωνικό Νικαίας. Η ομάδα της Κρήτης στο 4ο κατά σειρά φιλικό ματς της αντιμετώπισε τον «νεοφώτιστο» στην Α1 Ιωνικό σε ακόμα ένα πολύ δυνατό «τεστ» μακριά από το Ρέθυμνο. Ο κόουτς Βαγγέλης Ζιάγκος είδε τους παίκτες του να αποδίδουν εξαιρετικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης 16-27 (10΄) και 37-45 (20’). Στην… επανάληψη όμως, «πλήρωσαν» την αστοχία τους. στο ξεκίνημα, Συγκεκριμένα ο Ιωνικός με «όπλο» τα εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75μ. κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 70-59 (30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο αντεπιτέθηκε, «χτυπώντας» κυρίως κάτω από το καλάθι και με σερί 12-4 μείωσε σε 74-71 στο 36’ και σε 83-82 στα 23’’. Ο Μαραγκάκης πήρε το τελευταίο σουτ από πλευράς φιλοξενούμενων στα τελευταία δεύτερα της αναμέτρησης, η μπάλα όμως δεν του έκανε το… χατίρι και έτσι το Ρέθυμνο έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.
Πρώτος σκόρερ ήταν οι Χότον και Ουίλιαμς, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους, με τους Φράνκαμπ (13π.) και Μαραγκάκη (9π.) να ακολουθούν. Με αυτό το παιχνίδι ολοκληρώθηκε η 4η εβδομάδα της προετοιμασίας, με τις προπονήσεις να συνεχίζονται την προσεχή Δευτέρα στο «Μελίνα Μερκούρη».

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ 85-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 37-45, 70-59, 85-82
Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Φράνκαμπ 13(3), Γαρέζος 1, Γκάρετ 3(1), Γκόρντον 5, Χάρις 7(1), Χότον 16, Καμπερίδης 2, Κουρέπης 4, Λαναράς 2, Μαραγκάκης 9(2), Ραζής 4, Ουίλιαμς 16(2).