Ισπανία και Αργεντινή στον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου

Στο τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος μπάσκετ προκρίθηκε η Ισπανία έπειτα από ένα ματς θρίλερ το οποίο κράτησε 50 λεπτά. Οι «Φουριο Ροχας» κατέκτησαν τη νίκη της Αυστραλίας στη β παράταση του παιχνιδιού, με 95-88 και πήραν το εισιτήριο για δεύτερη φορά στην ιστορία τους σε τελικό παγκοσμίου Κυπέλλου. Αντίπαλος της η Αργεντινή, η οποία επικράτησε της Γαλλίας στον δεύτερο (χρονικά) ημιτελικό της διοργάνωσης με 80-66. Οι Λατίνοι δεν αφήσαν πολλά περιθώρια στου Γάλλους, πήραν από την αρχή της αναμέτρησης τα… ηνία στο σκορ και εν τέλει επικράτησαν στο +14 κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς το στόχο τους. Έτσι Ισπανία και Αργεντινή θα διεκδικήσουν το τρόπαιο, στον τελικό της διοργάνωσης, με το τζάμπολ στο μεταξύ τους παιχνίδι να γίνεται στην Κυριακή (15/9) στις 15:00.