Πάει για Χάλκινο η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκού U18

Το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος θα διεκδικήσει αυριο (19:00) η Ελλάδα, η οποία γνώρισε την ήττα της Ισπανίας με 70-54 στον ημιτελικό της διοργάνωσης. Αντίπαλος της θα είναι η  Σλοβενία, η οποία δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τουρκία μένοντας στο -8 (72-64) της Τουρκίας  στο ΚΓ Νέας Ιωνίας στο Βόλο.
Η ελληνική ομάδα ήξερε και το είχε δηλώσει πως δεν έπρεπε να αφήσει τους Ισπανούς να δημιουργήσουν μια διαφορά στα πρώτα λεπτά. Ήταν διαβασμένη, εύστοχη και κατάφερε αυτή να πάρει πρώτη ένα προβάδισμα οχτώ πόντων (18-10 στο 6’, 20-12 στο 10’). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι δεύτερες (και τρίτες κάποιες φορές) ευκαιρίες που έβρισκε στην επίθεση οδήγησαν στο 25-28 (17’).
Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, το πρώτο μισό έκλεισε 34-32 με την Ελλάδα στη θέση του οδηγού, αλλά η Ισπανία μπήκε με... κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο μισό. Έχτισε μια διαφορά εννέα πόντων (46-55, 29’) και λίγο αργότερα η ελληνική ομάδα είδε και τον Παναγιώτη Τσάμη να πηγαίνει στον πάγκο με τέταρτο φάουλ. Μέσα σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό οι Ισπανοί έκαναν ένα 8-0 για να μπουν στην τέταρτη περίοδο με το +15 (46-61).
Η απόσταση συνέχισε να μεγαλώνει (47-66, 35’) με την Ελλάδα να έχει πρόβλημα και στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης με τους Ισπανούς να φτάνουν στη νίκη και στον τελικό με το 70-54.

ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 54-70
Διαιτητές: Αουνκρότζερς (Λετονία), Λαντζαρίνι (Ιταλία), Κοζλόφσκις (Λετονία)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 36-34, 46-59, 54-70
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 6, Κουρτίδης 9, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 6, Κλωνάρας, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 13, Ματσάγγος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας, Τσάμης 6