Μια νίκη και μια ήττα για την Εθνική Κορασίδων στο Ελσίνκι

Το 1-1 έκανε η Φινλανδία απέναντι στην Ελλάδα στις φιλικές αναμετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν στο Ελσίνκι. Συγκεκριμένα η Εθνική Κορασίδων γνώρισε την ήττα από την οικοδέσποινα της με 69-64 σε αγώνα προετοιμασίας.
Το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (31-29), έδωσε τη θέση του σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που είχε τη σφραγίδα των γηπεδούχων. Έκαναν ένα επιμέρους 25-7 στο διάστημα αυτό και συνέχισαν και στην τέταρτη περίοδο για να φτάσουν στο +25 (61-36, 32’). Η ελληνική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της (64-54, 36’20’’), πλησίασε ακόμη περισσότερο (66-60, 38’27’’) και έφτασε και στους τέσσερις πόντους (68-64), για να γραφτεί το τελικό 69-64.
Η Πολυμένη αγωνίστηκε για μόλις δύο λεπτά, καθώς δέχθηκε μια γονατιά σε μια φάση και προληπτικά προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί, ενώ η Παπαδοπούλου είχε ενοχλήσεις στον ώμο και επίσης προληπτικά έμεινε εκτός.
Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα διεξαχθεί 22-30 Αυγούστου στα Σκόπια.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 69-64
Διαιτητές: Χάαγια, Πιτκάνεν, Μουράν
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 31-29, 56-36, 69-64
Ελλάδα (Μπακογεώργος): Γρηγοροπούλου 6, Πολυμένη, Μποσγανά 20, Λέρη 4, Δασκουλίδου 8, Πρίφτη 1, Τσαγκαροπούλου 2, Κούκη 2, Καρατάσιου 4, Θεοδοσουλάκη 17, Μαυράκη