Συνεχίζει την αήττητη πορεία της η Εθνική Νεανίδων

Ακάθεκτη συνεχίζει την αήττητη πορεία της η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β κατηγορίας) που διεξάγεται στην πόλη των Σκοπίων. Το σύνολο του Γερεουδάκηπήρε την τέταρτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση επικρατώντας αυτή τη φορά της Ιρλανδίας με 51-40. Έτσι οι «γαλανόλευκες» εξακολουθούν να βρίσκονται στην κορυφή του τρίτου ομίλου. Αύριο (19/7) συναντάνε την Αυστρία στις 17:30.

Η Ελλάδα από το ξεκίνημα έδειξε τις διαθέσεις της όταν και προηγήθηκε 6-0  και 14-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη έτρεξαν ένα σερί 12-0 στο δεύτερο μισό του πρώτο ημιχρόνου ξεφεύγοντας με 28-12 στο 19.
Το κουμάντο στο β’ ημίχρονο συνέχισε να έχει η Εθνική που είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της κρατώντας διαφορά ασφαλείας με την Ιρλανδία ωστόσο να μειώνει σε 37-30 (στο 27’ 30’’).
Η Εθνική προσπάθησε να βρει λύσεις και τα κατάφερε. Ένα τρίποντο μάλιστα της Μπουντούρη έφερε τη διάφορά στο +13 (45-32 στο 34’),  η Ιρλανδία κατάφερε να μειώσει πρόσκαιρα, αλλά ως εκεί. Η Ελλάδα ξύπνησε γρήγορα επικρατώντας στην αναμέτρηση με 51-40.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ -ΕΛΛΑΔΑ 40-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-14, 15-28, 30-39, 40-51
ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Αναστασοπύλου 8, Χατζηεοντή 10(1), Δερμιτζάκη 4, Φάρρου 2, Καρακασίδυ 2, Μπενέκη, Μπουντούρη 14(2), Γούλα, Κρίμιλη 9(1), Βαντσιούρη 2.