Τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου U19

Το Μάλι προσπάθησε να κοντράρει τις ΗΠΑ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως δεν ήταν αρκετό για να ολοκληρώσει την «έκπληξη» που έκανε στο Ηράκλειο Κρήτης. Ηττήθηκε ... και οι ΗΠΑ στέφθηκαν πρωταθλητές κόσμου, επιστρέφοντας στην κορυφή.

Η Γαλλία επιβλήθηκε 73-68 της Λιθουανίας στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 που έγινε στα «Δύο Αοράκια». Έτσι κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο της ιστορίας της, μετά το επίσης χάλκινο που είχε πάρει το 2007.

Στην πεντάδα του Παγκοσμίου U19 ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Ρωσία η οποία επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο με 77-74 στο παιχνίδι για τις θέσεις «5-6» της διοργάνωσης.

Η Εθνική Εφήβων πήρε τη 10η θέση στην τελική κατάταξη του Παγκοσμίο Κυπέλλου U19 που ολοκληρώνεται σήμερα στο Ηράκλειο Κρήτης. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από την Αυστραλία 71-52 που κατέλαβε την 9ηθέση.

Στην 11η θέση του Παγκοσμίου U19 «έκλεισε» τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση η Αργεντινή που νίκησε 68-74 την Λετονία.

Την 13η θέση της διοργάνωσης κατέλαβε η Νέα Ζηλανδία με την νίκη της, κόντρα στις Φιλιππίνες με 76-70. Οι Νεοζηλανδοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ στην τρίτη περίοδο, οι Φιλιππίνες είχαν καλύτερο επιμέρους σκορ.

Η Σενεγάλη νίκησε 90-73 την Κίνα και κατέκτησε την προτελευταία θέση της διοργάνωσης αφήνοντας την χωρίς θετικό αποτέλεσμα σε σύνολο εφτά αγώνων.