Πρωταθλητής Ανδρών ο ΑΟΚΧανιά

Πρωταθλητής Κρήτης αναδείχτηκε ο ΑΟΚΧανιά, ο οποίος επικράτησε του Εργοτέλη με 58-54 και έκανε το 3-0 στη σειρά. Έτσι σήκωσε την Κούπα του πρωταθλήματος Ανδρών και συνάμα κατέκτησε το «εισιτήριο» που τον οδηγεί στη Γ Εθνική. Οι Χανιώτες πήραν το προβάδισμα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να φέρουν το ματς στον πόντο στα 38 τελευταία δευτερόλεπτα (55-54), η αστοχία όμως κράτησε τους φιλοξενούμενους στο -4 και έδωσαν τη νίκη στον ΑΟΚΧανιά.

Όσον αφορά το τρίτο παιχνίδι στη σειρά των Ανδρών ο Αδοντάκης με καλάθι μέσα από τη ρακέτα «άνοιξε» το σκορ στο κλειστό το Χανίων, όμως ο Καλογερακης «απάντησε» με καλάθι και μια εύστοχη βολή για το 2-3. Ο Κοκολιός έκανε το 5-3 και στη συνέχεια ο ίδιος σκόρερ από τον Εργοτέλη διαμόρφωσε το 5-6. Ο Παπαδάκης σκόραρε για τον ΑΟΚΧανιά για το 8-6, ο Χριστοδούλου όμως έφερε και πάλι το ματς στο «μηδέν» με 2 εύστοχες βολές σε αντιαθλητικό φάουλ που δέχτηκε. Ο Παπαδάκης με δεύτερο καλά… ζυγισμένο τρίποντο έβγαλε την ομάδα του μπροστά με 11-8, ο Εργοτέλης μείωσε άμεσα για το 11-10 με τον Καλογεάκη. Ο ΑΟΚΧανιά προσπάθησε να ανοίξει και άλλο τη διαφορά, όμως ο Κοκολιος πέταξε την μπάλα «airball», ενώ ούτε ο Εργοτέλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος, των γηπεδούχων μιας και ο Πυργιώτης έκανε βήματα. Ακολούθησαν δυο εύστοχες βολές από τον Κατράνα για το 13-10, έτσι ο  Μαιστρέλης «ισορρόπησέ» ξανά το ματς με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ακολούθησε «κενή» περίοδος στο σκοράρισμα με τους δυο διεκδικητές να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στο καλάθι και συνάμα να «υποχρεώνονται» σε λάθη. Πάραυτα το 13-15 έγινε από οργανωτή του Εργοτέλη στο 9ο λεπτό. Ο Σκαμνάκης με ½ βολές έκανε το 14-15, ο Αλεξίου παρά το κλέψιμο στα τελευταία δεύτερα της περιόδου και το σουτ από τα 6,75 δεν κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 10’.

Μετά από μια σειρά άστοχων ενεργειών ο Καλογεράκης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στη δεύτερη περίοδο. Στο 13’ ο Αλεξίου προσπάθησε να σουτάρει με πιεστική άμυνα χωρίς όμως δεν βρήκε… στόχο, ο Αδοντάκης μάζεψε την μπάλα σηκώθηκε προς το καλάθι, μέσα στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 18-15. Όσο ο Εργοτέλης δεν κατάφερνε να βρει «διχτάκι», ο Κοκολιος με ατομική προσπάθεια έκανε το 20-15, ενώ και ο Αλεξίου πήρε… μπροστά, έξω από τη γραμμή του τριπόντου για το 23-15. Ο Αλετράς έδωσε «πνοή» στον Εργοτέλη πετυχαίνοντας καλάθι με σουτ από μέση απόσταση, όμως ο ΑΟΚΧανιά «άνοιξε» και πάλι με τον Σκαμνάκη (25-17). Ο Χριστοδούλου έχοντας πιεστική άμυνα πάνω του έκανε το 25-19, όμως και πάλι η ομάδα των Χανιών κράτησε το +8 με δυο βολές από τον Κοκολιό. Η αστοχία του Εργοτέλη στην αντίθεση, σε συνδυασμό με τα κλεψίματα των γηπεδούχων, έδωσε στη διαφορά διψήφια απόσταση (29-29). Ο Μαϊστρέλης στο 18 όμως με 2/2 βολές «έκλεισε» για το 29-21. Ο ΑΟΚΧανιά όμως με τρίποντο από τον Κοκολιό βγήκε στο 32-21.  Ο ίδιος παίκτης από τα Χανιά κέρδισε το δικαίωμα για 2 βολές στα 19 εναπομείναντα δεύτερα και με ½ εύστοχες προσπάθειες έκανε το 33-21. Δώδεκα δευτερόλεπτα αργότερα, Ο Βερτούδος ήταν αυτός που βρέθηκε στη γραμμή της φιλανθρωπίας, ευστόχησε στη μια βολή, όμως με κλέψιμο του και «buzzerbeater» έγραψε το σκορ ημιχρόνου, 33-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε να… μετρά πόντους από το 22ο λεπτό, όπου ο Πυριώτης με εύστοχο καλάθι και κερδισμένο φάουλ έκανε το 33-28, ο ΑΟΚΧανιά όμως δεν έχασε την… ευκαιρία και έτσι μερικά δευτερόλεπτα αργότερα «απάντησε» για το 37-28. Η αδράνεια στην άμυνα του Εργοτέλη έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους για πολλαπλή επίθεση, μέχρις ότου οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν επιθετικό φάουλ. Τα εκατέρωθεν λάθη συνεχίστηκαν, με το παιχνίδι να σταματά στο 27ο λεπτό, λόγω του τραυματισμού του Πυργιώτη. Ο ψηλός των κιτρινόμαυρων χτύπησε στο δάχτυλο του ποδιού του και πέρασε εκτός παρκέ (απ’ όπου και παρακολούθησε όλο το υπόλοιπο ματς). Στο 24ο λεπτό οι διαιτητές χρέωσαν ακόμα ένα επιθετικό φάουλ στην ομάδα των Χανίων, για να μειώσει ο Βερτουδος στην επίθεση που ακολούθησε σε 35-28. Ο Αδοντάκης με το απόλυτο έγραψε το 37-28 με φάουλ που κέρδισε μέσα στη ρακέτα σε προσπάθεια του για σουτ, ενώ ο Αλετράς σε παρόμοια φάση στο απέναντι καλάθι και ½ έκανε το 37-29. Οι γηπεδούχοι με τον αρχηγό τους έκαναν το 38-29, οι διαιτητές έδειξαν «Τ» στον πάγκο του Εργοτέλη, ο Κατράνας ανέλαβε να το εκτελέσει με επιτυχία, για να συνεχίσει ο Αδοντάκης τη… δουλειά, του χωρίς όμως επιτυχία. Οι «κιτρινόμαυροι» με βολές έκανε το 39-31. Το 40-31 διαμόρφωσε ο Αλεξίου και πάλι από τη γραμμή των βολών. Ο ΑΟΚΧανιά γύρισε την άμυνα του σε ζώνη με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να «κολλήσει» μπροστά και να μείνει με την μπάλα στα… χέρια στην επίθεση που ακολούθησε. τσι ο Κολαρετάκης βρήκε την ευκαιρία να «γράψει» το 41-31 με ½ βολές. Στο 27ο λεπτό ο Βερτουδος σε προσπάθεια του να μειώσει πήρε το φάουλ, όμως πέταξε στα… σκουπίδια τις 2 βολές με αποτέλεσμα το +10 υπερ των γηπεδούχων να παραμείνει. Ο ψηλός του Εργοτέλη εν τέλει κατάφερε να πετύχει το… σκοπό του (41-34) με τρίποντο στην επόμενη επίθεση. Ο ΑΟΚΧανιά από την άλλη, «χαράμισε» την επίθεση του και ο Εργοτέλης με σκόρερ τον Αλετρά (1/2 βολές) έκανε το 41-35. Ο ΑΟΚΧανιά σε κατάφερε να φτάσει στο καλάθι με την μπάλα να μένει στα χέρια του Σκαμνάκη, όμως προσπάθησε να πιέσει στην άμυνα και να δυσκολέψει τον αντίπαλο του. Ο Καλογεράκης με πείσμα πήρε την προσπάθεια που ακολούθησε για το 41-37, ενώ μια φάση αργότερα ο Μαιστρέλης έφερε την ομάδα του στο -2 (41-39). Εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε με μια εύστοχη βολή από τον Κοκολιο για το 42-39.

Με τον ίδιο σκόρερ ξεκίνησε και το τελευταίο δεκάλεπτό, έπειτα από λάθος του Εργοτέλη, ο ΑΟΚΧανιά βγήκε μπροστά και ο Κοκολιος με τρίποντο έκανε το 45-39. Στην επίθεση που ακολούθησε ο Μπελεφάντης με ½ βολές μείωσε στο 45-40, οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν καλή άμυνα, με αποτέλεσμα ο Μανιαδης να φύγει στην κοντρ, όμως δέχτηκε το «στοπ» και έτσι οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τη μπάλα. Ο Βερτούδος χρεώθηκε αντιαθλητικό φάουλ, όμως ο Κατράνας στάθηκε άτυχος από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τα «κλεψίματα» όμως ο Σκαμνάκης έκανε βήματα στο μπροστά γήπεδο, με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει και πάλι στους «κιτρινόμαυρους». Ο Μαίστρέλης για ακόμα μια φορά «ψαλίδισε» το σκορ με τρίποντο (45-43). Μερικά λεπτά αργότερα ο Αλετράς με ½ βολές έφερε το ματς στον πόντο, ενώ ακολούθησε καλή άμυνα από το σύνολο του Βισκαδουράκη. Ο Μαιστρέλης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 45-47, όμως ήρθε άμεσα η απάντηση από τον ΑΟΚΧανιά για το 48-47. Οργανωμένα ο Εργοτέλης έφτασε μέχρι το «ζωγραφιστό», ο Βερτουδος δεν πέτυχε το καλάθι, έφερε όμως το παιχνίδι ξανά στα… ίσια με ½ βολές. Ο Κοκολιος κέρδισε το φάουλ στο κέντρο του γηπέδου και έχοντας συμπληρώσει ο αντίπαλος του τα ομαδικά πήγε στις βολές. Με 2/2 έκανε το 50-48. Ο Αδοντάκης πρόσθεσε ακόμα ένα πόντο στο καλάθι του Εργοτέλη (51-48), ακολούθησε λάθος στην απέναντι πλευρά, ο ΑΟΚΧανιά κατέκτησε την ευκαιρία να ανοίξει τη διαφορά, όμως οι παίκτες του υποχρεωθηκαν σε μια σειρά από σφάλμα. Ο Εργοτέλης πέταξε στα… σκουπίδια δυο βολές (Καλογεράκης), όμως και ο αντίπαλος του έμεινε δίχως σκοράρισμα στην επίθεση που ακολούθησε. Ο Μαϊστρέλης κέρδισε το φάουλ από τον Κατράνα και έγραψε το 51-50 στο 38’. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις λάθος ενέργειες μπροστά «κάλυψαν» όμως στα μετόπισθεν και έτσι με αιφνιδιασμό έκανα το 53-50. Ακολούθησε ακόμα ένα σφύριγμα για φάουλ υπερ του Εργοτέλη, με τον Κουμάκη να κάνει το 53-52. Ο «Άγγλος» έδωσε ακόμα δυο πόντους στην ομάδα του (55-52). Στο τελευταίο λεπτό ο Εργοτέλης κέρδισε αντιαθλητικό, με τον Αλετρά να κάνει το 55-53 με ½ βολές, ενώ στα εναπομείναντα 38΄΄ ο Αδοντάκης χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ. Η μπάλα βρέθηκε στο μπροστά γήπεδο έπειτα από ταιμ-αουτ, ο Μαϊστρέλης σούταρε από τα 6,75 χωρίς αποτέλεσμα ο Βερτουδος μάζεψε το ριμπάουντ κέρδισε το φάουλ και με ½ βολές έκανε το 55-54. Ο Κατράνας από τη γραμμή των βολών έγραψε το 57-54 στα 22΄΄. Ο Αδοντάκης κέρδισε επιθετικό φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 58-54, που ήταν και το τελικό σκορ μιας και ο Αλεξίου αστόχησε στην τελευταία βολή που πήρε. Έτσι ο ΑΟΚΧανια πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στα τελικά της ΕΚΑΣΚ και κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ανδρών για το 2019.

AOK  XANΙΑ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Γ.Σ.  58-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 33-25, 42-39, 58-54
Διαιτητές: Κατραχούρας-Μακρής-Κατσαπρακάκης
ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Παλαιοκρασάς, Κοκολιός 19 (3), Αλεξίου 9 (2), Κουτσάβδης, Θεριάκης, Πούρος, Κατράνας 5, Κολαρετάκης 3, Αδοντάκης 9, Παπαδάκης 6 (2), Σκαμνάκης 7.
Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Κουμάκης 2, Μαϊστρέλης 13 (3), Βερτούδος 9 (2), Καλογεράκης 9 (1), Μανιαδής, Χριστοδούλου 10, Μπελεφάντης 1, Καλλέργης, Αλετράς 7, Πυργιώτης 3.