Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Παναθηναϊκό ο ΟΑΧ

Ο ΟΑΧ δεν τα κατάφερε επί του Παναθηναϊκού τη δεύτερη μέρα των αγώνων της Τελικής Φάσης του 30ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων, γνωρίζοντας την ήττα με 56-35.
Η αθηναϊκή ομάδα ήλεγξε από την αρχή το ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε με 5-13 (4΄34΄΄) και με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με 10-21. Τα Χανιά βρήκαν επιθετικά λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 20-25 (5΄49΄΄), όμως με την ομάδα της Κρήτης να υστερεί στα ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός δημιούργησε και πάλι διαφορά στο σκορ (23-33).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα σερί 9-0 του Παναθηναϊκού έφερε το σκορ στο 23-42 (5΄28΄΄), με τα Χανιά να πετυχαίνουν στη συνέχεια μόνο 2 πόντους (25-47). Τα Χανιά επέστρεψαν επιθετικά όμως ήταν αργά, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Κρήτης και έτσι επικράτησε με 35-56.

ΟΑΧ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 35-56
Δεκάλεπτα: 10-21, 23-33, 25-47, 35-56
Διαιτητές: Κοτσίμπος, Χουγιάζος
ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Τσώνη 2, Λυβιάκη, Χαιρετάκη 2, Γιακουμάκη, Καραμούστου, Ακρίβου, Παπαδάκη 13(1), Δασκουλίδου 13(1), Κίντριλη, Πέσκου, Χαιρετάκη 5.
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ζαρρή 2, Πρίφτη 24, Μπιλθικιώτη, Ζανίκα, Τίγκα, Ταφμίζι 2, Μαυράκη 8(2), Σώτου, Μόσχου, Κεφαλά 3, Κούκη 12(1), Δαυλάκου 5.

Δηλώσεις
Παπαδάκη (αθλήτρια Χανίων): Η συμμετοχή μας στο τουρνουά αποτελεί μια πολύ καλή εμπειρία, θα μας κάνει σίγουρα καλύτερες και θα μας ενώσει σαν ομάδα. Σήμερα δεν πήγε καλά το ματς για μας. Δυστυχώς δεν μπήκαμε αρκετά συγκεντρωμένα. Στη συνέχεια ανακάμψαμε μόνο στην τέταρτη περίοδο και αυτό δεν βοήθησε και δεν ήταν αρκετό. Ο Παναθηναϊκός είχε μια πολύ καλή παίκτρια στο ποστ την οποία δεν μπορέσαμε να μαρκάρουμε. Θα πρέπει να βελτιωθούμε σε όλους τους τομείς για τη συνέχεια.
Πρίφτη (αθλήτρια Παναθηναϊκού): Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς μετά από μια βαριά ήττα. Βελτιώσαμε το πάσινγκ γκέιμ μας, την άμυνά μας και τον τομέα των ριμπάουντ. Έπρεπε να βρούμε την ψυχολογία να κερδίσουμε και το κάναμε και συνεχίζουμε δυναμικά για τα επόμενα παιχνίδια τα οποία όλα είναι πάρα πολύ δυνατά.