Τα αποτελέσματα των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ (Τελική φάση)

Το 2-0 στη σειρά της τελικής φάσης των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ έκανε ο ΑΟΚΧανιά, ο οποίος πήρε το «διπλό» στο Λίντο του Εργοτέλη με 59-58. Οι Χανιώτες με μια βολή του Σκαμνάκη στα τελευταία 3΄΄(φάση για την οποία διαμαρτύρεται ο Εργοτέλης) βγήκαν μπροστά στο σκορ, οι γηπεδούχοι έμειναν με την μπάλα στα χέρια στον εναπομείναντα χρόνο και έτσι οι Χανιώτες πανηγύρισαν το προβάδισμα με 2-0. Η «μάχη» μεταφέρετε στα Χανιά, όπου το Σάββατο (1/6) θα πραγματοποιηθεί το επόμενο ματς.

Το σκορ άνοιξε με σερί του Πυργιώτη (5-0) υπέρ του Εργοτέλη, ο ΑΟΚΧ μπήκε στο… χορό με τον Κατράνα να σουτάρει από τα 6,75 για το 5-3. Ο Πυριώτης έγραψε το 7-3 για τους γηπεδούχους. Ο ΑΟΚΧανιά δεν κατάφερε να μειώσει στην επίθεση που ακολούθησε και έτσι το «σόλο» από τον ψηλό του Εργοτέλη συνεχίστηκε για το 9-3. Ο Κοκολιός κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια του για σουτ, όμως αξιοποίησε μόνο τη μια από τις δυο βολές (9-4). Στο 7ο λεπτό ο Κατράνας έκανε το 9-5 με ½ βολές. Στην επίθεση των «κιτρινόμαυρων», ο Βερτουδος σούταρε για τρεις, όμως η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι, ο Κοκολιός πήρε την μπάλα και επέλεξε να σουτάρει από την ίδια απόσταση με καλύτερη… τύχη από ότι ο αντίπαλος του. Ο Βερτουδος έκανε το 11-7, όμως και πάλι ο Κοκολιος μείωσε (στον πόντο) 11-10. Ο Αδοντάκης έβγαλε την ομάδα του στο +1 (11-12), με εύστοχο σουτ μέσα από τη… ρακέτα. Ο Πυριώτης έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Εργοτέλη από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας (13-12), ο ΑΟΚΧανια δεν κατάφερε να κρατήσει την μπάλα, προκειμένου να εκτελέσει επίθεση και έτσι ο Εργοτελης με τον Βερτούδο έκανε το 15-12. Με 43’’ να απομένουν για το τέλος της περιόδου, ο Σκαμνάκης δεν κατάφερε να φέρει την ομάδα του στο -1 μιας και αστόχησε στις δυο βολές που κέρδισε σε προσπάθεια του για σουτ. Ούτε ο Καλογερακης έδωσε «αέρα» στην ομάδα του, μιας και δεν κατάφερε να ευστοχήσει από τα 6,75. Παρόμοια άτυχος στάθηκε και ο Αλεξίου στην τελευταία επίθεση του ΑΟΚΧανια, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 15-12.

Το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο «άνοιξε» ξανά με τον Πυριώτη, που σε προσπάθεια του για σουτ ευστόχησε, ενώ κέρδισε και το δικαίωμα για μια βολή προσθέτοντας έτσι ακόμα τρεις πόντους στο «κιτρινόμαυρο» σύνολο (18-12). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν με τον Σκαμνάκη, όμως ούτε το σύνολο του Εργοτέλη είχε τύχη μιας και το σουτ του Χριστοδούλου κατέληξε άδοξα. Στο 12’ ο Σκαμνάκης έκανε το 18-14, όμως η… απάντηση ήρθε από τον Βερτούδο για το 21-14.. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κατράνας πήρε φάουλ από τον αρχηγό του Εργοτέλη, διαμορφώνοντας το 21-15 (1/2). Ο Πυριώτης ανέβασε και άλλο το ατομικό του «ταμείο», ευστοχώντας και έξω από τη γραμμή του τριπόντου για το 24-15. Η ομάδα από τα Χανιά για ακόμα μια φορά στάθηκε άτυχη στην επίθεση, με αποτέλεσμα το «ενδιαφέρον» να μεταφερθεί από την άλλη πλευρά. Ο Χριστοδούλου ανέβηκε στο καλάθι δεν κατάφερε να σκοράρει, όμως κέρδισε βολές κάνοντας το 25-15. Ο Αδοντάκης με καλάθι μείωσε για την ομάδα του στο 25-17, ενώ ο ψηλός του ΑΟΚΧ ήταν αυτό που έκανε το 25-18 με ½ βολές στην επίθεση της ομάδας του. Στο 15ο λεπτό ο Μπελεφάντης πήρε… πάνω του την επίθεση του Εργοτελη, καταλήγοντας να ευστοχήσει μέσα από τη… ρακέτα. Ο Αδοντάκης όμως είχε και πάλι τη λύση για το 27-20. Ο Χριστοδούλου αποδείχτηκε για ακόμα μια φορά άστοχος σε προσπάθεια του για σουτ τριών πόντων. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο αντίπαλο καλάθι με τον Σκαμνάκη να φτάνει μέχρι τη ρακέτα. Η προσπάθεια του για σουτ δεν έφερε… καρπούς, όμως το φάουλ που κέρδισε «ψαλίδισε» την απόσταση στο -5 (27-22). Ακολούθησαν δυο άστοχες επιθέσεις για τον Εργοτέλη και μια για τον ΑΟΚΧ. Ο Σκαμνάκης μείωσε στο 27-25 με «γκολ» φάουλ. Ο Εργοτελης δεν είχε απάντηση με τον Μπελεφάντη και έτσι οι Χανιώτες με τον Αδοντάκη έφεραν το ματς στα ίσια. Οι Αθανασιάδης και Αλεξίου αποδείχτηκαν άστοχοι για τις ομάδες τους, για να αλλάξει το σκορ ο Μαϊστρέλης με σουτ μέσης απόσταση (29-28). Ο Κολαρετάκης δεν άφησε για πολύ το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους», καθώς… ζύγισε το σουτ και έκανε το 29-30. Ο Αθανασιάδης πήγε σε γρήγορη επίθεση για τον Εργοτέλη, δέχτηκε «στοπ» από τους παίκτες του ΑΟΚΧανιά 20’’ πριν από το ημίχρονο. Στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε ξανά στα δικά του χέρια και αυτή τη φορά ο οργανωτής του Εργοτέλη κατάφερε να την βάλει στο καλάθι του ΑΟΚΧανιά για το 31-30. Στα 5’’ οι διαιτητές χρέωσαν το δεύτερο ατομικό φάουλ στον Χριστοδούλου και έκτο ομαδικό για την ομάδα του, Ο Αλεξίου έγραψε το… απόλυτο από τη γραμμή των βολών για το 31-32. Στην επαναφορά ο Εργοτέλης έκανε λάθος, ο Κολαρετάκης όμως δεν κατάφερε να «ανοίξει» και άλλο τη διαφορά, με αποτέλεσμα το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρωθεί στο 31-32.

Το δεύτερο μισό του ματς ξεκίνησε με την μπάλα στα χέρια του ΑΟΚΧανιά, όμως αυτός που έφτασε πρώτος στο καλάθι ήταν ο Εργοτέλης, με τον Βερτουδο να γράφει το 34-32 με καλάθι και φάουλ. Ο ΑΟΚΧανια δεν άφησε τον αντίπαλο του να ξεφύγει, με τον Αλεξίου να ευστοχεί σε 2/2 βολές. Οι παίκτες του Εργοτέλη έκαναν λάθος στην επίθεση, η μπάλα πήγε στο σύνολο από τα Χανιά και κατέληξε στο καλάθι και πάλι από τα χέρια του Αλεξίου. Ο Αθανασιάδη τόλμησε το σουτ, αστόχησε, ακολουθως και ο Πυργιώτης  που μάζεψε το ριμπάουντ, δεν έδωσε δυο εξτρα πόντους στον Εργοτέλη. Παρολα αυτά πήρε θέση στις βολές, από όπου και έγραψε το 35-36. Η αστοχία «χτύπησε» τον Αλεξίου αυτή τη φορά, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στο σύνολο του Βισκαδουράκη να πλησιάσει, το οποίο και έκανε με τον Κουμάκη. Στην φάση που ακολούθησε ο ΑΟΚΧανιά «πούλησε» την μπάλα, ο Πυργιώτης έφυγε στον αιφνιδιασμό και με δυναμικό ανέβασμα στο καλάθι έκανε το 39-36. Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε ακόμα ένα λάθος, με τον Αλεξίου να κάνει βήματα σε προσπάθεια του να φτάσει μέχρι το καλάθι. Ο Εργοτέλης με σκόρερ και πάλι τον Πυργιώτη έκανε το 41-36. Ο πίνακας ομως δεν έμεινε έτσι για πολύ, μιας και ο ΑΟΚΧανιά μείωσε για ακόμα μια φορά (41-38). Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν για ακομα μια φρά στόχοι και ο Αλεξίου στη φάση που ακολούθησε με καλάθι τριών πόντων και μια εύστοχη βολή έβγαλε την ομάδα του μπροστά με 41-42. Ο Χριστοδούλου με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 43-42. Στο 27ο λεπτό ο Κοκολιός διαμόρφωσε το 43-44, όμως ο Μαίστρέλης ισοφάρισε για ακόμα μια φορά με ½ βολές (44-44). Ο Κοκολιος εκμεταλλεύτηκε το «μις-ματς» απέναντι στον Βερτούδο (μπροστά) πήρε τα βήματα και έκανε το 44-46. Έπειτα από εκατέρωθεν λάθη και εύστοχες προσπάθειες για τις δυο ομάδες, το παιχνίδι σταμάτησε, λόγω τραυματισμού του Αθανασιάδη. Ο γκαρντ των γηπεδούχων σε προσπάθεια του για επιθετικό ριμπάουντ έπεσε στο πάτωμα βάζοντας το χέρι του, το οποίο και χτύπησε (κάταγμα). Η αναμέτρηση ξεκίνησε έπειτα από λίγα λεπτά με 1:30 να απομένει για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ο Αδοντάκης χρίστηκε σκόρερ στο 29’ κάνοντας το 44-48, όμως ο Πυργιώτης δεν άφησε τη διαφορά να «ανοίξει» περισσότερο. Με ½ βολές έκανε το 45-48 γράφοντας έτσι το σκορ του 30λεπτόυ.

Ο Πυργιώτης έβαλε την… υπογραφή του και στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, καθώς με 4-0 έβγαλε τον Εργοτέλη μπροστά. Ο Κουμάκης πήρε… γραμμή για το 52-48, όμως ο Αδοντάκης έκοψε το σερί των γηπεδούχων με 2/2 βολές (52-50). Ο Μαιστρέλης με σουτ έδωσε το +4 στους «κιτρινόμαυρους», ενώ ακολούθησε και σφάλμα στην Χανιώτικη άμυνα. Πάραυτα, ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να μειώσει στην επίθεση που ακολούθησε, μιας και Καλογεράκης και Αλετράς δεν κατάφεραν να βρουν το στόχο. Ο Κοκολιος έπεσε πάνω σε «στοπ» της άμυνας του Εργοτέλη, όμως η ομάδα του τον κάλυψε στα μετόπισθεν με καλή αμυντική λειτουργεία. Ο Αλεξίου κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για σουτ και έτσι με ½ μείωσε για τον ΑΟΚΧ σε 54-51. Στο 35’ ο Καλοτεράκης, έπραξε παρόμοια και με ½ έκανε το 54-53. Ο Εργοτέλης έμεινε με την μπάλα στα χέρια στην φάση (επίθεση) που ακολούθησε και έτσι ο ΑΟΚΧανια με σουτ τριών πόντων του Σκαμνάκη βγήκε ξανά μπροστά με 54-56 (36’). Ο ίδιος παίκτης «έκλεψε» την μπάλα έφυγε στον αιφνιδιασμό, «έσπασε» στον Καλοτερακης και εκείνος έκανε το 54-58. Ο Μαϊστρέλης μείωσε στο 57-58, ο Βερτούδος έκλεψε την μπάλα στην άμυνα έβγαλε στην κόντρα τον Εργοτέλη, όμως ο Πυργιώτης δεν κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, αστοχώντας από τα 6.75. Παρόμοια φάση εξελίχθηκε και ένα λεπτό αργότερα με τον Μαιστρέλη να κλέβει αυτή τη φορά και τον ίδιο παίκτη να αστοχεί έπειτα από περιφορά της μπάλας. Σειρά στους «άτυχους» πήρε ο Κατράνας, ο οποίος δεν κατάφερε να ανοίξει την απόσταση για την ομάδα του από τα 6,75, ενώ και ο Βερτούδος μια φάση αργότερα ευστόχησε στην πρώτη από τις δυο βολές που σούταρε. Η δεύτερη κατέληξε μέσα και έτσι στο 39 το σκορ ισορρόπησε (58-58). Ο Εργοτελης έπαιξε καλή άμυνα, έχοντας δικαίωμα για «έξτρα» επίθεση, όμως η μπάλα έμεινε στα χέρια των «κιτρινόμαυρων» 24΄΄μετά. Στα 3,3 κλάσματα οι διαιτητές σφύριζαν φάουλ στον Χριστοδούλου σε Μαρκάρισμα πάνω στον Σκαμνάκη, εκείνος ευστόχησε στην πρώτη βολή (είχαν συμπληρωθεί τα ομαδικά φάουλ για τους γηπεδούχους) έχασε όμως τη δεύτερη (58-59), οι παίκτες του Εργοτέλη δεν πρόλαβαν να σουτάρουν στον εναπομείναντα χρόνο. Έτσι Ο ΑΟΚΧανιά πήρε τη νίκη κάνοντας το 2-0 στη σειρά της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΟΚΧΑΝΙΑ 58-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 31-32, 45-48, 58-59
Διαιτητές: Μαλαμάς-Κώτσου-Χριστινάκης
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Κουμάκης 5 (1), Αθανασιάδης 4, Μαιστρέλης 8 (1), Βερτουδος 11 (1), Καλογεράκης, Αμπαδιωτάκης, Μανιαδής, Χριστοδούλου 1, Μπελεφάντης 2, Καλλέργης, Αλετράς, Πυργιώτης 27 (1).
ΑΟΚΧΑΝΙΑ (Παπανικολάου): Κοκολιός 8 (1), Αλεξίου 11 (1), Κουτσαβδής, Θεργίακης, Πούρος 2, Κατράνας 5 (1), Πίτκα, Κολαρετάκης 4, Αδοντάκης 15, Παπαδάκης 3 (1), Σκαμνάκης 11 (2).