Τα αποτελέσματα του Πανελληνίου Νεανίδων (3/5)

Την δεύτερη του νίκη και συνάμα το «εισιτήριο» για την τετράδα του 33ου Πανελληνίου Νεανίδων πανηγύρισε ο ΟΑΧ στην Ιστιαία. Η ομάδα των Χανίων επικράτησε του Πιερικού Αρχέλαου με 45-41 κάνοντας έτσι το 2-1 στη σειρά στην τελική φάση της κατηγορίας του.

Ο ΟΑΧ βρέθηκε μπροστά με 6 πόντους τόσο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-7, 9ο λεπτό) και με 8 στο 17΄, όμως ο Πιερικός στην 3η περίοδο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με βολές της Κιολέουγλου στο 29΄λεπτό (30-30). Στον εναπομείναντα χρόνο (για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο) η ομάδα των Χανίων με καλή άμυνα πίεσε τις πάσες έκλεψε την μπάλα και με σερί 0-6 πήρε «ανάσα» και συνάμα την ευκαιρία να ξεκινήσει με το 36-30 το τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού. Η ομάδα της Κρήτης με ένα δυναμικό ξεκίνημα στο 4ο δεκάλεπτο (11-2) πήρε διαφορά ….όμως ο Πιερικός με δυο τρίποντα από την Καρατάσιου κάλυψε και πάλι τη διαφορά (43-38). Η ομάδα των Χανίων έδειξε αγχωμένη στις επιθετικές της επιλογές, με αποτέλεσμα να δώσει τον δικαίωμα στον Αρχέλαο να μειώσει στο καλάθι στο 39’ (43-41). Η Δασκουλίδου από πλευράς ΟΑΧ, στα τελευταία 30 δεύτερα επέλεξε να πάει μέχρι το καλάθι, οι παίκτριες του Πιερικού της έκοψαν, η συμπαίκτρια της όμως Σκουμπάκη μάζεψε την μπάλα σούταρε, ευστόχησε και έγραψε το 45-41. Η Παλιάτζα στα τελευταία 10’’ σούταρε από τα 6,75 προκειμένου η ομάδα της να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα, δεν κατάφερε όμως να ευστοχήσει, οι συμπαίκτριες της μάζεψαν το ριμπάουντ αλλά έμειναν με την μπάλα στα χέρια. Έτσι ο ΟΑΧ πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη στην τελική φάση του Πανελληνίου Νεανιών.

Στο ντέρμπι της τρίτης ημέρας της Τελικής Φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία, ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε του Παναθηναϊκού με 56-40. Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την πρώτη του νίκη στην Ιστιαία, καθώς επικράτησε του Σύλλα Αιδηψού με 64-47.