«Μελανόλευκη» νίκη και επιστροφή στην κορυφή

Στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου νότου επέστρεψε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε στο εξ αναβολής της 17ης αγωνιστικής της Παναγίτσας με 87-69. Οι «οχτώ» Χαλκιδέοι μπορεί να κατέκτησαν το πρώτο δεκάλεπτο με 23-22, από εκεί και έπειτα όμως έμειναν από δυνάμεις και ο ΟΦΗ έκανε το καθήκον του, πήρε το 2ο με επιμέρους 19-8 και από εκεί και έπειτα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο να φτάσει στο 15ο θετικό αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα το σύνολο του Βασίλη Ράλλη, λόγω της φύσης του παιχνιδιού (οι εναπομείναντες φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν μέχρι το Ηράκλειο χωρίς προπονητή), βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει συνεργασίες, οι οποίες θα του φανούν χρήσιμες στην πορεία του πρωταθλήματος. Αξίζει να αναφερθεί οτι πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Κριθινάκης με 25, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Γκιζόγιαννης «έγραψε» 24. Η «φάση» του αγώνα έγινε στα τελευταία λεπτά του ματς και ανήκε σε «μπλε» χέρια. Συγκεκριμένα ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, Κουτσογιάννη ευστόχησε από την κορυφή της επίθεσης σε προσπάθεια του για πάσα, η οποία όμως και κατέληξε στο… καλάθι και καταμετρήθηκε για σουτ τριών πόντων.

ΟΦΗ-ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΛΕΞΙΩΤΙΣΣΑ 72-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:22-23, 19-8, 21-26, 25-12
Διαιτητές: Γρίβα-Αυγερινός
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 3 (1), Κριθινάκης 25 (5), Τσερκιτζόγλου 9 (2), Καρλάφτης 8 (2), Πρωτογεράκης, Πάλλης 8, Πετράκης 10 (2), Καμπάκας, Αντωνόπουλος 7 (1), Μπουμπάρης 6, Καραλής 11 (2).
ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΛΕΞΙΩΤΙΣΣΑ (Κουτσογιάννης): Θεοδωράκος Β., Κουτσογιάννης 14 (4), Ξιούρας 9 (1), Θεοδωράκος Π. 11, Μανιάτης 11 (1), Γκιζόγιαννης 24 (1), Λουκας, Γεωργοσόπουλος.