Εξαιρετικό «γαλανόλευκο» φινάλε στην Βαμβέργη

Η Ελλάδα πήρε τη νίκη στην Βαμβεργή της Γερμανίας με 63-69 «γράφοντας» έτσι τέλειο φινάλε στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Εκτός από το θετικό αποτέλεσμα η Εθνική πανηγύρισε και την πρώτη θέση στον όμιλό της, με συγκλονιστικό τον Παναγιώτη Βασιλόπουλος. Πριν το ματς η «γαλανόλευκη» αποστολή βράβευσε τον «οικοδεσπότη» Νίκο Ζήσης. Η Εθνική... ειδικών συνθηκών που στήθηκε από τον Θανάση Σκουρτόπουλο τον Νοέμβριο του 2017 ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στα «παράθυρα» της FIBA, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του Group L με ρεκόρ 11-1 έπειτα από το «διπλό» στη Γερμανία! Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή του στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2019 κι έκανε το χρέος του απέναντι στους Γερμανούς υπό το βλέμμα του «οικοδεσπότη» Νίκου Ζήση, ο οποίος βραβεύτηκε από την ΕΟΚ πριν από το τζάμπολ για την προσφορά του στην Εθνική.

Ο αγώνας
Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ηγήθηκε επιθετικά της Εθνικής ομάδας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Γερμανία στην Brose Arena, εκεί όπου η Ελλάδα προηγήθηκε με 12-13 στο 8:04 χάρη στο τρίποντο του γκαρντ της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-15 σουτάροντας με 50% στο δίποντο (7/14) κόντρα στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου που μέτρησε 5/15 σουτ εντός πεδιάς (3/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα) κι έκανε 4 λάθη σε αυτό το διάστημα. Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ομπστ έκαναν το 28-24 για τη Γερμανία στο 17:19, ο Σέιφερθ κράτησε τη «νασιονάλμανσαφτ» στο +4 (30-26) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 34-33, με τον Δημήτρη Μαυροειδή (7π., 5ριμπ.) να αποτελεί σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της Εθνικής.
Η Ελλάδα είχε 3/13 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (23%) και κατέβασε 15 ριμπάουντ -7 επιθετικά ενώ η Γερμανία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 19 «σκουπίδια» και 11 λάθη. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Μάικ Τσίρμπες σκόραρε για το 47-43 όμως η Εθνική έκανε σερί 7-0 στα επόμενα 2'52" με μπροστάρη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και προηγήθηκε με 47-50 στο 30'. Ο διεθνής φόργουορντ πέτυχε τους τελευταίους 5 πόντους της Ελλάδας, έβγαλε άμυνες κι έδωσε το σύνθημα ενόψει της συνέχειας! Το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου ανέβασε τη διαφορά στο +8 (49-57, 33'06") για την ελληνική ομάδα που άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 2-7. Η Γερμανία αντέδρασε, πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σάιμπου (60-59) όμως η Εθνική βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μαργαρίτη, Βασιλόπουλο, Λαρεντζάκη και προηγήθηκε με 62-68 στα 54" για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 63-69.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 63-69
Διαιτητές: Koζλόβσκις (Λετονία), Μεστρ (Γαλλία), Μπελιάκοφ (Ρωσία)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-33, 47-50, 63-69